Hindistonda sun’iy intellekt til to‘siqlarini yengmoqda
Hindistonda 22 ta rasmiy til va yuzlab lahjalar mavjud bo‘lib, bu holat raqamli xizmatlar, ta’lim, tibbiyot va davlat boshqaruvida til to‘siqlarini bartaraf etishni dolzarb vazifaga aylantirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mumbai shahrida oziq-ovqat yetkazib beruvchi Vinet Savant ingliz tilini bilmagani sabab ishining dastlabki oylarida buyurtma ko‘rsatmalarini tushunishda qiyinchiliklarga duch kelgan. O‘tgan yili Zepto kompaniyasi haydovchilar uchun ilovaga sun’iy intellekt asosida tarjima funksiyasini qo‘shgan va oltita til variantini taklif qilgan.
Professori Pushpak Bxattacharyya mahalliy tillarda sifatli raqamli ma’lumotlarning yetishmasligi sun’iy intellekt modellarini yaratishda asosiy muammo ekanligini ta’kidlaydi. Shu sababli, hukumat 2022-yilda Bhashini loyihasini ishga tushirib, 22 tilda sun’iy intellekt modellarini ishlab chiqishni boshlagan.
Hozirda platformada 350 ga yaqin til modeli mavjud. Sun’iy intellekt texnologiyalari sog‘liqni saqlash sohasida ham keng qo‘llanilmoqda.
Mumbai olimlari tamaki iste’molini kamaytirish maqsadida ko‘p tilli va shaxsiylashtirilgan maslahat beradigan sun’iy intellekt dasturini yaratmoqda. Mutaxassislar sun’iy intellektning til imkoniyatlarini kengaytirish nafaqat texnologik rivojlanish, balki ijtimoiy birlashish uchun ham muhimligini ta’kidlaydilar.
Vinet Savant esa ilova o‘z ona tilida gapirganda odamlar o‘zlarini ishonchliroq his qilishini va ish samaradorligi oshishini bildiradi. Bu esa til to‘siqlarini bartaraf etish orqali raqamli xizmatlarning yanada qulay va samarali bo‘lishiga xizmat qiladi.

Индия преодолевает языковые барьеры с помощью искусственного интеллекта
В Индии существует 22 официальных языка и сотни диалектов, что делает устранение языковых барьеров актуальной задачей в цифровых услугах, образовании, здравоохранении и государственном управлении. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Мумбаи поставщик продуктов Винет Савант столкнулся с трудностями в понимании инструкций по заказу в первые месяцы работы из-за незнания английского языка. В прошлом году компания Zepto добавила в приложение для водителей функцию перевода на основе искусственного интеллекта и предложила шесть языковых вариантов.
Профессор Пушпак Бхаттачарья подчеркивает, что нехватка качественных цифровых данных на местных языках является основной проблемой при создании моделей искусственного интеллекта. Поэтому правительство в 2022 году запустило проект Bhashini, начав разработку моделей искусственного интеллекта на 22 языках.
В настоящее время на платформе доступно около 350 языковых моделей. Технологии искусственного интеллекта также широко применяются в области здравоохранения.
Ученые из Мумбаи разрабатывают программу искусственного интеллекта, которая дает многоязычные и персонализированные советы с целью снижения потребления табака. Эксперты подчеркивают, что расширение языковых возможностей искусственного интеллекта важно не только для технологического прогресса, но и для социальной интеграции.
Винет Савант отмечает, что приложение позволяет людям чувствовать себя более уверенно, когда они говорят на своем родном языке, и повышает эффективность работы. Это способствует тому, чтобы цифровые услуги становились более удобными и эффективными за счет устранения языковых барьеров.