Qoraqalpog‘istonda kripto mayning uchun maxsus zona tashkil etiladi
Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy va iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan yangi qarorga muvofiq, ushbu hududda kriptovalyuta mayningi uchun maxsus zona tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqdagi talab Prezidentning “Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlarni yanada jadallashtirish to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan. Qarorga ko‘ra, 2025 yil sentyabr oyiga qadar mayning uchun maxsus zona tashkil etish bo‘yicha loyihani ishlab chiqish va uni amaliyotga joriy etish zarur.
Ushbu hududda mayning faoliyatida qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishga ruxsat beriladi. Bu atrof-muhitga zarar yetkazmaslik va energetika samaradorligini oshirish maqsadida muhim hisoblanadi.
Maxsus zona elektr ta’minoti yagona tizimga ulangan bo‘lishi shart. Bu yerda elektr energiyasi uchun maxsus tariflar joriy etiladi, ya’ni narxlar boshqa hududlardagidan farq qiladi.
Shu orqali kriptovalyuta mayningini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash uchun qulay shart-sharoitlar yaratiladi. Qaror loyihasi 2025 yil noyabr oyida tegishli vazirlik va tashkilotlar bilan kelishilib, Vazirlar Mahkamasiga taqdim etiladi.
Ushbu chora-tadbirlar mamlakat iqtisodiyotining mustahkamlanishi va yangi imkoniyatlarning ochilishi uchun muhim hisoblanadi. Mayning — bu kriptovalyutalarni, masalan, bitkoinni hisobga olish uchun bajariladigan maxsus jarayon bo‘lib, unga faqat ro‘yxatdan o‘tgan shaxslarga ruxsatnoma beriladi.

В Каракалпакстане будет создана специальная зона для криптомайнинга
В соответствии с новым решением, направленным на социальное и экономическое развитие Республики Каракалпакстан, планируется создание специальной зоны для криптовалютного майнинга на данной территории. Об этом сообщает Zamin.uz.
Требование об этом установлено в указе Президента «О дальнейшем активизации мер по социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан». Согласно указу, до сентября 2025 года необходимо разработать проект по созданию специальной зоны для майнинга и внедрить его в практику.
В данной зоне будет разрешено использование возобновляемых источников энергии в деятельности майнинга. Это важно для предотвращения вреда окружающей среде и повышения энергетической эффективности.
Специальная зона должна быть подключена к единой системе электроснабжения. Здесь будут введены специальные тарифы на электроэнергию, то есть цены будут отличаться от других регионов.
Таким образом, создаются благоприятные условия для развития и поддержки криптовалютного майнинга. Проект решения будет согласован с соответствующими министерствами и организациями в ноябре 2025 года и представлен Кабинету Министров.
Эти меры считаются важными для укрепления экономики страны и открытия новых возможностей. Майнинг — это специальный процесс учёта криптовалют, например, биткоина, для которого разрешение выдается только зарегистрированным лицам.