AQSh hukumati Janubiy Koreyaning yirik chip ishlab chiqaruvchi kompaniyalari, jumladan Samsung va SK Hynix’ning Xitoydagi faoliyatiga cheklovlar joriy etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda ushbu kompaniyalar AQShdan chip ishlab chiqarish uchun zarur uskuna va texnologiyalarni olib kirish uchun maxsus litsenziya olishlari shart hisoblanadi. Bu qaror 2022-yilda Xitoyga nisbatan kiritilgan keng ko‘lamli cheklovlar doirasida amalga oshirilmoqda.
Oldingi davrda Samsung va SK Hynix bu qoidalardan istisno qilingan bo‘lsa, hozirda bu ruxsatnomalar bekor qilindi. AQSh hukumati mavjud zavodlarning ishlashiga ruxsat berishini ma’lum qilgan, biroq ularning kengaytirilishi yoki yangi texnologiyalarni joriy etishiga litsenziya berilmaydi.
Bu esa Janubiy Koreya kompaniyalari uchun jiddiy cheklov hisoblanadi. Shuningdek, ushbu chora AQShning chip uskunalari ishlab chiqaruvchi kompaniyalariga ham ta’sir ko‘rsatadi.
KLA Corp, Lam Research va Applied Materials kabi kompaniyalar Xitoy bozorida savdo hajmini kamaytirishi mumkin. Bu kompaniyalar aksiyalarining qiymati ham pasaygan.

США ввели новые ограничения на южнокорейские чипы
Правительство США ввело ограничения на деятельность крупных южнокорейских производителей чипов, включая Samsung и SK Hynix, в Китае. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь эти компании обязаны получать специальную лицензию для ввоза оборудования и технологий, необходимых для производства чипов из США. Это решение принимается в рамках широкомасштабных ограничений, введённых в 2022 году в отношении Китая.
Ранее Samsung и SK Hynix были исключены из этих правил, однако сейчас эти разрешения отменены. Правительство США заявило, что позволит существующим заводам работать, но не выдаст лицензии на их расширение или внедрение новых технологий.
Это является серьёзным ограничением для южнокорейских компаний. Кроме того, эта мера также повлияет на американские компании, производящие оборудование для чипов.
Компании, такие как KLA Corp, Lam Research и Applied Materials, могут сократить объёмы продаж на китайском рынке. Акции этих компаний также снизились в цене.
По мнению экспертов, этот шаг направлен на поддержку местных производителей чипов на внутреннем рынке Китая. В результате развитие чиповой промышленности в Китае может усилиться.