AQSh hukumati Janubiy Koreyaning yirik chip ishlab chiqaruvchi kompaniyalari Samsung va SK Hynixning Xitoydagi faoliyatiga yangi cheklovlar joriy etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda ushbu kompaniyalar AQShda ishlab chiqarilgan uskunalarni Xitoyga olib kirish uchun maxsus litsenziya olishlari shart bo‘ladi. Ushbu qaror 2022-yilda Xitoyga nisbatan qo‘llanilgan keng ko‘lamli cheklovlarning davomidir.
Oldin Samsung va SK Hynix ushbu qoidalardan ozod qilingani haqida xabar berilgan bo‘lsa, hozir esa bu imtiyozlar bekor qilindi. AQSh hukumati mavjud zavodlarning faoliyatiga ruxsat berishini ma’lum qildi, ammo ularning kengaytirilishi yoki yangi texnologiyalarni joriy etish uchun litsenziya berilmaydi.
Bu esa Janubiy Koreya kompaniyalari uchun jiddiy to‘siq bo‘lishi mumkin. Shuningdek, bu qaror AQShning chip uskunalari ishlab chiqaruvchi kompaniyalariga ham ta’sir ko‘rsatadi.
Masalan, KLA Corp, Lam Research va Applied Materials kabi yirik kompaniyalar Xitoy bozorida savdo hajmining kamayishi xavfi bilan yuzlashmoqda. Ularning aksiyalari allaqachon pasaygan.
Mutaxassislar fikricha, bu qadam Xitoy ichki bozoridagi mahalliy chip ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlashga olib kelishi mumkin. Shu tariqa, Xitoy texnologiya sohasida mustaqillikni oshirishga intiladi.

США ограничили экспорт микросхем в Южную Корею
Правительство США ввело новые ограничения на деятельность крупных южнокорейских производителей чипов Samsung и SK Hynix в Китае. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь эти компании должны получать специальную лицензию для ввоза оборудования, произведённого в США, в Китай. Это решение является продолжением масштабных ограничений, введённых в 2022 году в отношении Китая.
Ранее сообщалось, что Samsung и SK Hynix освобождены от этих правил, однако сейчас эти льготы отменены. Правительство США заявило, что разрешит работу существующих заводов, но не выдаст лицензии на их расширение или внедрение новых технологий.
Это может стать серьёзным препятствием для южнокорейских компаний. Кроме того, это решение повлияет и на американские компании, производящие оборудование для чипов.
Например, такие крупные компании, как KLA Corp, Lam Research и Applied Materials, сталкиваются с риском снижения объёмов продаж на китайском рынке. Их акции уже упали.
По мнению экспертов, этот шаг может привести к поддержке местных производителей чипов на внутреннем рынке Китая. Таким образом, Китай стремится повысить независимость в технологической сфере.