Oksfordda sun’iy intellekt bilan saraton vaksinalari yaratilmoqda
Oksford Universiteti olimlari saraton kasalligiga qarshi vaksinalarni yaratishda sun’iy intellektga asoslangan superkompyuterdan foydalanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
“Dawn” nomli superkompyuter jamoaga 10 000 soat davomida ishlash imkonini beradi. Ushbu tizim bemorlarning ma’lumotlarini tez va aniq tahlil qilib, ularning o‘zaro bog‘liqliklarini aniqlashda yordam beradi.
Tadqiqotchilar olingan natijalarni Oksford Neoantigen Atlasiga kiritib, Buyuk Britaniyada saraton vaksinalari sohasidagi tadqiqotlarni yanada rivojlantirishni maqsad qilgan. Olimlarning fikricha, superkompyuter yordamida erishilgan natijalar nafaqat vaksinalarni tezroq yaratishga, balki kelajakda saraton va boshqa og‘ir kasalliklarni davolashda yangi imkoniyatlarni ochishga xizmat qiladi.
Bu texnologiya tibbiyot sohasida katta yutuq bo‘lib, bemorlar uchun umidli istiqbollarni yaratmoqda. Shuningdek, sun’iy intellekt asosidagi yechimlar sog‘liqni saqlash tizimini yanada samarali qilishga yordam beradi.
Tadqiqotlar davomida ushbu usullarni kengaytirish va takomillashtirish rejalashtirilmoqda. Natijada, saraton kasalligiga qarshi kurashda yangi davr boshlanishi kutilmoqda.

В Оксфорде создаются вакцины от рака с использованием искусственного интеллекта
Учёные Оксфордского университета используют суперкомпьютер на основе искусственного интеллекта для создания вакцин против рака. Об этом сообщает Zamin.uz.
Суперкомпьютер под названием «Dawn» позволяет команде работать в течение 10 000 часов. Эта система помогает быстро и точно анализировать данные пациентов, выявляя взаимосвязи между ними.
Исследователи планируют внести полученные результаты в Оксфордский Неоантигенный Атлас, чтобы дальше развивать исследования в области вакцин против рака в Великобритании. По мнению учёных, результаты, достигнутые с помощью суперкомпьютера, помогут не только ускорить создание вакцин, но и открыть новые возможности для лечения рака и других тяжёлых заболеваний в будущем.
Эта технология является большим достижением в медицине и создаёт обнадёживающие перспективы для пациентов. Кроме того, решения на основе искусственного интеллекта способствуют повышению эффективности системы здравоохранения.
В ходе исследований планируется расширять и совершенствовать эти методы. В результате ожидается начало новой эры в борьбе с раком.