Yaponiyaning Toyoake shahri hokimiyati aholini internet va smartfondan ortiqcha foydalanishdan himoya qilish maqsadida kunlik foydalanish vaqtini ikki soat bilan cheklashni tavsiya etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The Guardian nashri ma’lumot berdi. Shahar meri Masafumi Koki bildirishicha, bunday cheklov odamlarning sog‘lig‘i va uyqu tartibini yaxshilash, shuningdek, gadjetlarga haddan tashqari bog‘lanishni kamaytirish uchun zarurdir.
Ushbu chora oktyabr oyidan joriy etilishi mumkin. Jarima yoki majburiy choralar ko‘zda tutilmagan, tavsiya ixtiyoriy bo‘lib, bolalar va kattalar uchun mo‘ljallangan.
Loyihaga ko‘ra, 6 yoshdan 12 yoshgacha bo‘lgan bolalar soat 21:00 dan keyin, o‘smirlar va kattalar esa 22:00 dan keyin smartfon va planshetlarni ishlatmasliklari tavsiya qilinadi. Biroq, hukumatning bu taklifi ijtimoiy tarmoqlarda salbiy munosabatlarga sabab bo‘ldi.
Ko‘plab foydalanuvchilar buni shaxsiy erkinlikka aralashish va amalda bajarib bo‘lmaydigan qaror deb hisoblamoqda. 69 ming aholiga ega shaharda cheklov e’lon qilingach, mahalliy hokimiyatga yuzlab shikoyatlar kelib tushdi, ulardan 80 foizdan ortig‘i taklifga tanqidiy munosabat bildirdi.
Mer bu tashabbus oilalarga smartfondan foydalanish vaqtini baholash va bu borada fikr almashish imkonini yaratishiga umid qilmoqda. Rasmiylar ta’kidlaganidek, loyiha bolalar va kattalar orasida telefonga bog‘liqlikdan kelib chiqadigan muammolarni kamaytirishga qaratilgan.
Masalan, maktablarda smartfondan foydalanish taqiqlangach, ba’zi o‘quvchilar o‘qishdan uzoqlasha boshlagan. Shuningdek, shaxsiy vaqtni telefonga sarflash oqibatida uyqu buzilishi va oilaviy muloqotning kamayishi holatlari ham kuzatilmoqda.
Shu sababli, bunday choralarning aholi sog‘lig‘i va farovonligini yaxshilashga xizmat qilishi kutilmoqda.

Город Тойоаке рекомендовал ограничить использование смартфонов
Власти японского города Тойоаке рекомендовали ограничить ежедневное время использования интернета и смартфонов до двух часов с целью защиты населения от чрезмерного использования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание The Guardian. По словам мэра города Масафуми Коки, такое ограничение необходимо для улучшения здоровья и режима сна людей, а также для снижения чрезмерной зависимости от гаджетов.
Эта мера может быть введена с октября. Штрафы или обязательные меры не предусмотрены, рекомендация носит добровольный характер и предназначена как для детей, так и для взрослых.
Согласно проекту, детям в возрасте от 6 до 12 лет рекомендуется не использовать смартфоны и планшеты после 21:00, подросткам и взрослым — после 22:00. Однако предложение правительства вызвало негативную реакцию в социальных сетях.
Многие пользователи считают это вмешательством в личную свободу и практически невыполнимым решением. После объявления ограничения в городе с населением 69 тысяч человек в местные власти поступило сотни жалоб, более 80 процентов из которых выразили критическое отношение к предложению.
Мэр надеется, что эта инициатива позволит семьям оценить время использования смартфонов и обменяться мнениями по этому вопросу. По словам официальных лиц, проект направлен на снижение проблем, связанных с зависимостью от телефонов среди детей и взрослых.
Например, после запрета использования смартфонов в школах некоторые ученики начали отдаляться от учебы. Также наблюдаются случаи нарушения сна и сокращения семейного общения из-за времени, проведенного за телефоном.