Germaniyaning Yulix shahrida Yevropaning eng kuchli ekzaflops superkompyuteri — Jupiter ishga tushirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu superkompyuter Nvidia kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan protsessorlar asosida yaratilgan bo‘lib, bir soniyada kvintillion darajasida hisoblash amaliyotlarini bajarishga qodir. Bu uning quvvati taxminan o‘n million oddiy noutbukning kuchiga teng ekanligini ko‘rsatadi.
Jupiter loyihasi Fransiyaning Atos IT guruhi va Germaniyaning ParTec kompaniyasi hamkorligida amalga oshirildi. Ochiq marosimda Germaniya kansleri Fridrix Mers mazkur superkompyuter Yevropaga AQSh va Xitoy bilan sun’iy intellekt sohasida raqobatlashish imkonini yaratishini ta’kidladi.
Mutaxassislarning fikricha, Jupiter superkompyuteri biotexnologiya, iqlim o‘zgarishi va boshqa ilmiy tadqiqotlarda keng qo‘llanilishi kutilmoqda. Bu esa Yevropaning xorijiy raqamli xizmatlarga bog‘liqligini kamaytirishga yordam beradi.

В Европе запущен самый мощный суперкомпьютер Jupiter
В городе Юлих в Германии запущен самый мощный экзафлопсный суперкомпьютер Европы — Jupiter. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный суперкомпьютер создан на основе процессоров, разработанных компанией Nvidia, и способен выполнять вычислительные операции на уровне квинтиллионов в секунду. Это означает, что его мощность примерно равна мощности десяти миллионов обычных ноутбуков.
Проект Jupiter реализован в сотрудничестве французской IT-группы Atos и немецкой компании ParTec. На открытии канцлер Германии Фридрих Мерс подчеркнул, что этот суперкомпьютер позволит Европе конкурировать с США и Китаем в области искусственного интеллекта.
По мнению специалистов, суперкомпьютер Jupiter будет широко применяться в биотехнологиях, изменении климата и других научных исследованиях. Это поможет Европе снизить зависимость от иностранных цифровых сервисов.