Germaniyada Yevropaning eng kuchli superkompyuteri bo‘lgan Jupiter rasmiy ravishda foydalanishga topshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu marosim Germaniyaning Yulix shahrida bo‘lib o‘tdi. Jupiter superkompyuteri zamonaviy Nvidia protsessorlari asosida yaratilgan bo‘lib, soniyasiga bir kvintillion hisob-kitoblarni bajarish imkoniyatiga ega.
Bu ko‘rsatkich taxminan o‘n million oddiy noutbukning umumiy ishlash quvvatiga tengligi ta’kidlandi. Jupiter superkompyuteri Yevropa uchun strategik ahamiyatga ega hisoblanadi.
Loyihani Fransiyaning Atos IT guruhi va Germaniyaning ParTec kompaniyasi hamkorlikda ishlab chiqqan. Marosimda Germaniya kansleri Fridrix Mers ishtirok etib, bu loyiha Yevropaga AQSH va Xitoy kabi davlatlar bilan sun’iy intellekt sohasida raqobatlashish imkonini kengaytirishini ta’kidladi.
Superkompyuterdan foydalanish sohalari juda keng. Jumladan, Jupiter biotexnologiya, iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish, tibbiy tahlillar, ilmiy tadqiqotlar va fan sohalarida qo‘llanilishi rejalashtirilgan.
Ushbu tizim yordamida genetika, dori vositalarini yaratish va global ekologik muammolarni tahlil qilishda yangi imkoniyatlar ochiladi. Shunday qilib, Jupiter superkompyuteri Yevropaning ilmiy va texnologik salohiyatini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi.

В Германии запущен самый мощный суперкомпьютер Европы
В Германии официально введён в эксплуатацию Jupiter — самый мощный суперкомпьютер Европы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Церемония прошла в городе Юлих, Германия. Суперкомпьютер Jupiter создан на базе современных процессоров Nvidia и способен выполнять квинтиллион вычислений в секунду.
Отмечается, что этот показатель примерно равен общей вычислительной мощности десяти миллионов обычных ноутбуков. Суперкомпьютер Jupiter имеет стратегическое значение для Европы.
Проект был разработан совместно французской IT-группой Atos и немецкой компанией ParTec. На церемонии присутствовал канцлер Германии Фридрих Мерс, который подчеркнул, что этот проект расширит возможности Европы в конкуренции с такими странами, как США и Китай, в области искусственного интеллекта.
Области применения суперкомпьютера очень широки. В частности, планируется использовать Jupiter в биотехнологиях, изучении изменения климата, медицинских анализах, научных исследованиях и в сфере науки.
С помощью этой системы откроются новые возможности в генетике, создании лекарственных средств и анализе глобальных экологических проблем. Таким образом, суперкомпьютер Jupiter будет способствовать значительному повышению научного и технологического потенциала Европы.