Turkiyada ijtimoiy tarmoqlarga kirish cheklandi
Turkiyada ommabop ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlarda kirishda uzilishlar yuz bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
X, YouTube, Instagram, Facebook, TikTok hamda WhatsApp platformalarida foydalanish imkoniyati cheklangan. Xorijiy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, muammolar yakshanba kuni soat 20:45 GMTda boshlangan va shu vaqtdan boshlab ushbu xizmatlarning ishlashi sezilarli darajada pasaygan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu cheklovlar Respublika Xalq partiyasi tomonidan Istanbulda miting o‘tkazish chaqirig‘i berilgach, politsiya shahardagi bosh qarorgoh atrofida barrikadalar o‘rnatganidan keyin joriy etilgan. Shu bilan birga, Turkiya Internet-provayderlari ittifoqi hozirgacha ushbu blokirovka bo‘yicha hech qanday rasmiy bayonot bermagan.
Ushbu holat mamlakatda ijtimoiy tarmoqlarga kirishdagi muammolar va siyosiy vaziyatning kuchayishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda. Fuqarolar va mutaxassislar vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda.
Internet xizmatlarining uzilishi kundalik hayot va biznes faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Rasmiy idoralardan vaziyat bo‘yicha tushuntirishlar va yechimlar kutilmoqda.
Motorola kompaniyasi yangi hamyonbop planshetini rasman namoyish etdi
Motorola kompaniyasi zamonaviy texnologiyalar bozoridagi o‘z mavqeini mustahkamlash maqsadida yangi Motorola Moto Pad 70 planshetini rasman namoyish etdi. Mazkur
Eski mayning tezlatkichlari sun'iy intellekt tufayli bozorda qimmatlashdi
Ikkilamchi bozorda ilgari deyarli e’tiborga olinmagan va narxi 100–200 dollar atrofida bo‘lgan Nvidia CMP 170HX rusumli mayning tezlatkichlarining qiymati keskin ko‘tarilib ketdi. Bu haqda One.uz

В Турции ограничен доступ к социальным сетям
В Турции наблюдаются перебои с доступом к популярным социальным сетям и мессенджерам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Доступ к платформам X, YouTube, Instagram, Facebook, TikTok и WhatsApp ограничен. По сообщениям иностранных СМИ, проблемы начались в воскресенье в 20:45 по Гринвичу, и с этого момента работа этих сервисов значительно ухудшилась.
Согласно данным, эти ограничения были введены после того, как Республиканская народная партия призвала к проведению митинга в Стамбуле, а полиция установила баррикады вокруг главного штаба в городе. При этом Турецкий союз интернет-провайдеров пока не давал официальных заявлений по поводу этой блокировки.
Говорят, что эта ситуация может быть связана с проблемами доступа к социальным сетям и обострением политической обстановки в стране. Граждане и специалисты внимательно следят за развитием ситуации.
Перебои в работе интернет-сервисов негативно влияют на повседневную жизнь и бизнес-деятельность. От официальных органов ожидаются разъяснения и решения по ситуации.