ReOrbit 35 million yevro investitsiya oldi
Yevropada joylashgan ReOrbit kompaniyasi sun’iy yo‘ldosh aloqasini rivojlantirish va SpaceX kompaniyasining Starlink tizimiga raqobat qilish maqsadida 35 million yevro miqdorida investitsiya jalb qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu mablag‘ taxminan 460 milliard so‘mga teng bo‘lib, kompaniya tarixidagi eng katta sarmoya hisoblanadi. ReOrbit kompaniyasi Finlyandiya Respublikasida tashkil etilgan bo‘lib, yuqori texnologiyali va modulli sun’iy yo‘ldosh platformalarini ishlab chiqishga ixtisoslashgan.
Uning asosiy maqsadi Yevropa hududida mustaqil sun’iy yo‘ldosh infratuzilmasini yaratish hamda ma’lumot uzatish xizmatlarini mahalliylashtirishdir. Olingan mablag‘ yangi sun’iy yo‘ldoshlarni yaratish, ularni sinovdan o‘tkazish va orbitaga chiqarish jarayonlariga yo‘naltiriladi.
Shuningdek, kompaniya tezkor, xavfsiz va Yevropa standartlariga mos keladigan sun’iy yo‘ldosh tarmog‘ini barpo etishni rejalashtirmoqda. ReOrbit 2026 yilda birinchi sun’iy yo‘ldoshini orbitaga uchirishni ko‘zda tutmoqda.
Bu loyiha Yevropada raqobatbardosh va mustaqil sun’iy yo‘ldosh aloqasi tizimini shakllantirishda muhim qadam hisoblanadi.

ReOrbit получил инвестиции в размере 35 миллионов евро
Европейская компания ReOrbit привлекла инвестиции в размере 35 миллионов евро для развития спутниковой связи и конкуренции с системой Starlink компании SpaceX. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта сумма примерно равна 460 миллиардам сумов и является крупнейшим вложением в истории компании. Компания ReOrbit была основана в Финляндии и специализируется на разработке высокотехнологичных и модульных спутниковых платформ.
Её основная цель — создание независимой спутниковой инфраструктуры на территории Европы и локализация услуг передачи данных. Полученные средства будут направлены на создание новых спутников, их тестирование и вывод на орбиту.
Кроме того, компания планирует построить быструю, безопасную и соответствующую европейским стандартам спутниковую сеть. ReOrbit намерена запустить свой первый спутник на орбиту в 2026 году.
Этот проект является важным шагом в формировании конкурентоспособной и независимой системы спутниковой связи в Европе.