AQShda eVTOL sinov parvozlari uchun ruxsat berildi
Elektr vertikal parvoz qiluvchi uchish apparatlari, ya’ni eVTOL ishlab chiqaruvchilari endi AQShda o‘z qurilmalari ustida sinov parvozlarini amalga oshirish imkoniga ega bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TechCrunch xabar berdi. Ushbu imkoniyat Federal aviatsiya ma’muriyati (FAA) tomonidan boshlangan yangi pilot dastur doirasida taqdim etilmoqda.
Dastur orqali eVTOL texnologiyasi to‘liq sertifikat olishdan oldin turli real sharoitlarda sinovdan o‘tkaziladi. Bu startaplar uchun turli operatsiyalarni bajarish, xavfsizlikni baholash va texnik imkoniyatlarni aniqlash uchun zarur sharoitlarni yaratadi.
FAA ma’lumotiga ko‘ra, dastur ixtiyoriy bo‘lib, unga qabul qilingan kompaniyalar belgilangan talablar asosida faoliyat yuritadi. Ushbu yechim yangi aviatexnologiyalarni bozorga tezroq olib chiqishga yordam beradi va sertifikat olish jarayonini sezilarli darajada qisqartiradi.

В США разрешили испытательные полеты eVTOL
Производители электрических летательных аппаратов с вертикальным взлетом и посадкой, то есть eVTOL, теперь получили возможность проводить испытательные полеты своих устройств в США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает TechCrunch. Эта возможность предоставляется в рамках новой пилотной программы Федерального управления гражданской авиации (FAA).
В рамках программы технология eVTOL будет проходить испытания в различных реальных условиях до получения полного сертификата. Это создаст необходимые условия для стартапов выполнять различные операции, оценивать безопасность и определять технические возможности.
По данным FAA, участие в программе является добровольным, и компании, принятые в нее, будут работать на основе установленных требований. Это решение поможет быстрее выводить новые авиационные технологии на рынок и значительно сократит процесс сертификации.