Rossiyada internetda haqorat so‘zlari taqiqlanadi
Rossiya Davlat Dumasi internetda haqoratli so‘zlar ishlatilishini to‘liq taqiqlovchi qonun loyihasini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Agar ushbu hujjat qabul qilinsa, u barcha ijtimoiy tarmoqlar va onlayn platformalarga nisbatan amal qiladi. Loyiha muallifi, Davlat Dumasining axborot siyosati qo‘mitasi a’zosi Andrey Svinsovning ta’kidlashicha, ko‘chadagi kabi internetda ham so‘kinganlik jamoat tartibini buzish hisoblanadi.
U shunday dedi: “Agar metro bekati yoki restoran atrofida haqoratli so‘zlar ishlatilsa, bu mayda bezorilik hisoblanadi. Shu qoidalar onlayn makonga ham tatbiq etilishi zarur.” Svinsov qonunni amalga oshirish jarayonida “Roskomnadzor”ga maxsus vakolatlar berishni taklif qilmoqda.
Bu vakolatlar yordamida tarmoqda haqoratli so‘z ishlatilgan kontent avtomatik tarzda bloklanadi, huquq-tartibot organlarini qo‘shimcha ishga jalb qilmasdan. Avgust oyida deputat Svinsov beparda iboralarni o‘z ichiga olgan materiallarni cheklovchi qonun loyihasini Davlat Dumasiga taqdim etgan edi.
Ushbu qonunga ko‘ra, ijtimoiy tarmoqlarda haqoratli so‘zlar mavjud postlar tahrir qilinishi yoki maxsus belgilar bilan niqoblanishi lozim. Taqiqlangan so‘zlar qatoriga “x”, “p”, “ye”, “b” harflari bilan boshlangan so‘zlar va ularning shakllari kiradi.
Agar bunday materiallar belgilanishsiz tarqatilsa, ular o‘chiriladi yoki “Roskomnadzor” tomonidan resurslarga kirish cheklanadi. Ushbu qonun loyihasi internetdagi axloq me’yorlarini mustahkamlashga qaratilgan bo‘lib, jamoat tartibini saqlashga xizmat qiladi.

В России в интернете запрещены оскорбительные слова
Государственная Дума России рассматривает законопроект, полностью запрещающий использование оскорбительных слов в интернете. Об этом сообщает Zamin.uz.
Если данный документ будет принят, он будет применяться ко всем социальным сетям и онлайн-платформам. Автор проекта, член Комитета Государственной Думы по информационной политике Андрей Свинцов, подчеркнул, что ругань в интернете, как и на улице, считается нарушением общественного порядка.
Он сказал: «Если у метро или рядом с рестораном используются оскорбительные слова, это мелкое хулиганство. Эти правила должны применяться и к онлайн-пространству.» Свинцов предлагает наделить «Роскомнадзор» специальными полномочиями для реализации закона.
С помощью этих полномочий контент с оскорбительными словами в сети будет автоматически блокироваться без дополнительного привлечения правоохранительных органов. В августе депутат Свинцов представил в Государственную Думу законопроект, ограничивающий материалы, содержащие нецензурные выражения.
Согласно этому закону, посты в социальных сетях с оскорбительными словами должны редактироваться или маскироваться специальными знаками. В список запрещённых слов входят слова и их формы, начинающиеся на буквы «х», «п», «е», «б».
Если такие материалы распространяются без маркировки, они будут удаляться или доступ к ресурсам будет ограничен «Роскомнадзором». Этот законопроект направлен на укрепление норм морали в интернете и служит поддержанию общественного порядка.