Ushbu loyiha xAI kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilayotgan «Grokipediya» nomi bilan tanilgan. Maskning ma’lumot berishicha, «Grokipediya» Vikipediyaga qarshi muqobil sifatida xizmat qiladi va unda Vikipediyada taqiqlangan manbalar ham keltiriladi.
Bu resurs barcha foydalanuvchilar uchun ochiq bo‘ladi. Maskning tushuntirishicha, «Grokipediya» ilg‘or ensiklopediya bo‘lib, unda Fox News, Breitbart, Daily Caller, Epoch Times, New York Post va Federalist kabi nashrlardan olingan ma’lumotlar ham joy oladi.
Unga ko‘ra, bu loyiha insoniyat bilimlari haqiqati uchun muhim qadam hisoblanadi. Ekspertlar Jon Lefevr va David Saks Vikipediyada mavjud taqiqlangan manbalar ro‘yxatidagi muammolarni ta’kidlab, yangi «Vikipediya qayta yozuvchisi» loyihasining bozor imkoniyatlari borligini bildirgan.
Ilon Mask esa, yangi ensiklopediyaning nazariy va amaliy jihatlarini puxta tayyorlab, uning natijalaridan barcha odamlar foydalanishini ta’minlashga va’da berdi. «Grokipediya» loyihasining asosiy maqsadi bilimlarni har kimga ochiq va shaffof tarzda taqdim etishdir.
Bu loyiha orqali xAI yangi zamonning bilim manbalarini insonlarga aniq va ravshan ko‘rsatishni maqsad qilgan. Shuningdek, ilg‘or texnologiyalar va sun’iy intellektni yaratish xAI loyihasining uzoq muddatli vazifalaridan biridir.
Xulosa qilib aytganda, Ilon Maskning «Grokipediya» loyihasi o‘zining maqsadlari bilan yangi davr uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin. Mask xAI asosida Vikipediyadan farq qiladigan, yoshlar uchun aniq, yangilangan va qulay ensiklopediya yaratishni ko‘zlamoqda.

Илон Маск создаёт новую онлайн-энциклопедию
Этот проект известен под названием «Grokipediya» и разрабатывается компанией xAI. По словам Маска, «Grokipediya» будет служить альтернативой Википедии и будет включать источники, запрещённые в Википедии.
Этот ресурс будет открыт для всех пользователей. По объяснению Маска, «Grokipediya» станет продвинутой энциклопедией, в которой будут размещены данные из таких изданий, как Fox News, Breitbart, Daily Caller, Epoch Times, New York Post и Federalist.
По его словам, этот проект является важным шагом для истины знаний человечества. Эксперты Джон Лефевр и Дэвид Сакс подчеркнули проблемы с перечнем запрещённых источников в Википедии и отметили, что у нового проекта «Переписчик Википедии» есть рыночные возможности.
Илон Маск пообещал тщательно подготовить теоретические и практические аспекты новой энциклопедии и обеспечить доступ к её результатам для всех людей. Основная цель проекта «Grokipediya» — предоставлять знания открыто и прозрачно для каждого.
Через этот проект xAI стремится точно и ясно показать людям источники знаний нового времени. Кроме того, создание передовых технологий и искусственного интеллекта является одной из долгосрочных задач проекта xAI.
В заключение, проект «Grokipediya» Илона Маска может иметь важное значение для новой эпохи благодаря своим целям. Маск планирует создать энциклопедию на базе xAI, отличающуюся от Википедии, которая будет точной, обновлённой и удобной для молодёжи.