Disney Character.AI platformasini mualliflik huquqi bilan ogohlantirdi
Disney kompaniyasi Character.AI platformasiga mualliflik huquqlarini buzmaslik bo‘yicha rasmiy ogohlantirish yubordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Engadget nashrining xabariga ko‘ra, Disney Character.AI ga “to‘xtatish va rad etish” talabnomasini taqdim etdi. Unda Character.AI o‘zining mualliflik huquqi bilan himoyalangan qahramonlari, jumladan Pixar, Star Wars va Marvel olamiga mansub obrazlardan chatbotlarda noqonuniy foydalanayotganligi qayd etilgan.
Disney nafaqat mualliflik huquqlarining buzilayotganini, balki ushbu qahramonlarning yosh foydalanuvchilar bilan nomaqbul suhbatlarda ishtirok etish xavfi borligini ham ta’kidlagan. Xatda ba’zi holatlarda chatbotlarning jinsiy ekspluatatsiyaga moyilligi va bolalar uchun xavfli bo‘lishi mumkinligi ko‘rsatib o‘tilgan.
Bu esa Disney brendining obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Character.AI platformasi ilgari ham bolalar xavfsizligi masalalari bo‘yicha huquqiy va hukumat nazoratiga tushgan.
Ayrim hollarda o‘smirlar platformada o‘z joniga qasd qilish haqida suhbatlashgan va natijada hayotdan ko‘z yumgan. Hozirda Character.AI Disney talablariga javoban, mualliflik huquqi egalari intellektual mulklaridan foydalanish ularning roziligiga bog‘liq ekanligini bildirgan hamda tegishli qahramonlarni platformadan o‘chirib tashlaganini ma’lum qilgan.

Disney предупредил платформу Character.AI о нарушении авторских прав
Компания Disney направила официальное предупреждение платформе Character.AI о нарушении авторских прав. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Engadget, Disney подала требование о «прекращении и отказе» в отношении Character.AI. В нем отмечается, что Character.AI незаконно использует в чатботах своих персонажей, защищённых авторским правом, включая образы из вселенных Pixar, Star Wars и Marvel.
Disney подчеркнула не только нарушение авторских прав, но и риск участия этих персонажей в неподобающих разговорах с молодыми пользователями. В письме указано, что в некоторых случаях чатботы склонны к сексуальной эксплуатации и могут представлять опасность для детей.
Это негативно влияет на репутацию бренда Disney. Ранее платформа Character.AI уже подвергалась юридическому и государственному контролю по вопросам безопасности детей.
В некоторых случаях подростки обсуждали на платформе суицидальные мысли, что приводило к трагическим исходам. В ответ на требования Disney Character.AI заявила, что использование интеллектуальной собственности правообладателей зависит от их согласия, а также сообщила об удалении соответствующих персонажей с платформы.