Buyuk Britaniyada telefon o‘g‘irlik guruhi fosh etildi
Buyuk Britaniya politsiyasi mamlakatdan Xitoyga o‘g‘irlangan 40 mingga yaqin mobil telefonni jo‘natgan xalqaro jinoiy guruhni fosh qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
London va Hertfordshirdagi 28 manzilda o‘tkazilgan reydlar natijasida 18 kishi hibsga olindi, shuningdek, 2 mingdan ortiq telefon topildi. Tergov bir jabrlanuvchining o‘g‘irlangan iPhone telefonini kuzatish orqali boshlandi.
Telefon London yaqinidagi omborga olib borilgach, politsiya u yerdan yana yuzlab qurilmalarni aniqladi va bu holat xalqaro kontrabanda tarmog‘ining mavjudligini ko‘rsatdi. Qo‘lga olinganlar orasida ikki afg‘on va bir hind fuqarosi bor.
Ular o‘g‘irlangan mol-mulkni yashirishda ayblanmoqda. Keyinchalik o‘tkazilgan reydlarda yana 15 kishi, asosan ayollar, hibsga olindi.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu guruh Londondagi telefon o‘g‘irliklarining 40 foizigacha javobgar bo‘lishi mumkin. Mutasaddilar o‘g‘irlangan iPhone’larning ko‘pi Xitoyda qimmat narxda sotilayotganini ta’kidladi.
Bu esa jinoyatni foydali va katta hajmdagi biznesga aylantirmoqda. Ushbu holat xalqaro darajada telefon o‘g‘irliklari va kontrabandaga qarshi kurashishda muhim ahamiyatga ega.
Claude neyrotarmog‘idagi shaxsiy yozishmalar Google qidiruv tizimida ochiqlandi
Claude neyrotarmog‘idagi ommaviy suhbatlar hamda foydalanuvchilar tomonidan yaratilgan Artifacts mini-ilovalarining ma’lum bir qismi Google qidiruv tizimida ochiq holda indekslangani ma’lum bo‘ldi.
Meta Threads ijtimoiy tarmog'iga sun'iy intellekt chatbotini kiritdi
Meta kompaniyasi o‘zining sun’iy intellektga asoslangan Meta AI chatbotini Threads ijtimoiy tarmog‘ining shaxsiy xabarlar bo‘limiga joriy etishni boshladi. Ushbu

В Великобритании раскрыта группа телефонных воров
Полиция Великобритании раскрыла международную преступную группу, которая отправляла из страны в Китай около 40 тысяч украденных мобильных телефонов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате рейдов по 28 адресам в Лондоне и Хартфордшире были задержаны 18 человек, а также обнаружено более 2000 телефонов. Расследование началось с отслеживания украденного iPhone одного из потерпевших.
Когда телефон был доставлен на склад недалеко от Лондона, полиция обнаружила там ещё сотни устройств, что свидетельствует о существовании международной сети контрабанды. Среди задержанных — два афганца и один гражданин Индии.
Их обвиняют в сокрытии украденного имущества. В последующих рейдах были задержаны ещё 15 человек, в основном женщины.
По данным полиции, эта группа может быть ответственна за до 40 процентов краж телефонов в Лондоне. Власти подчеркнули, что большинство украденных iPhone продаются в Китае по высокой цене.
Это превращает преступление в прибыльный и масштабный бизнес. Данный случай имеет важное значение в международной борьбе с кражами телефонов и контрабандой.