Meta reklamalari homila yo‘qotgan ayollarga og‘ir ta’sir qilmoqda
Meta kompaniyasining Facebook va Instagram tarmoqlarida homila yo‘qotgan ayollar uchun mo‘ljallangan bolalar va homiladorlik reklamalarining ko‘rsatilishi ularning ruhiy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Britaniyalik Sammi Klakson besh marta homila yo‘qotganidan so‘ng, bunday reklamalar uning uchun og‘ir bo‘lganini ta’kidlagan. Taniya ismli ayol esa Facebook kompaniyasini shaxsiy ma’lumotlardan reklama maqsadida foydalanishda ayblab, sudga murojaat qilgan.
Natijada, kompaniya ayrim foydalanuvchilarga bunday reklamalarni to‘xtatishni taklif qilgan. Rianon Louson ismli ayol ham farzandini yo‘qotgach, telefonida bolalar mahsulotlari va homiladorlik ilovalarining reklamalarini ko‘rishda davom etayotganini aytib, bu holatni juda og‘riqli deb hisoblaydi.
Meta kompaniyasi foydalanuvchilarga reklamalarni cheklash imkoniyati mavjudligini bildirgan bo‘lsa-da, ko‘pchilik ushbu sozlamalar yetarlicha samarali emasligini ta’kidlamoqda. Shunday qilib, homila yo‘qotgan ayollar uchun mo‘ljallangan reklamalarning avtomatik tarzda ko‘rsatilishi ularning ruhiy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda va bu masala kompaniya tomonidan yanada diqqat bilan ko‘rib chiqilishi zarur.

Реклама Meta сильно влияет на женщин, потерявших беременность
Показ рекламы товаров для детей и беременных на платформах Facebook и Instagram компании Meta, предназначенной для женщин, потерявших беременность, негативно сказывается на их психическом состоянии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Британка Сэмми Клаксон отметила, что после пяти выкидышей такие рекламы были для неё тяжелыми. Женщина по имени Таня обвинила компанию Facebook в использовании личных данных для рекламных целей и обратилась в суд.
В результате компания предложила некоторым пользователям остановить показ таких реклам. Женщина по имени Рианон Лоусон, потеряв ребенка, также заявила, что продолжает видеть рекламу детских товаров и приложений для беременных на своем телефоне и считает эту ситуацию очень болезненной.
Компания Meta заявила, что у пользователей есть возможность ограничивать рекламу, однако многие отмечают, что эти настройки недостаточно эффективны. Таким образом, автоматический показ рекламы, предназначенной для женщин, потерявших беременность, негативно влияет на их психическое состояние, и этот вопрос требует более внимательного рассмотрения со стороны компании.