Microsoft Windows 10 uchun yangilanishlarni to‘xtatdi
Microsoft korporatsiyasi 14 oktyabrdan boshlab Windows 10 operatsion tizimini qo‘llab-quvvatlashni to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda foydalanuvchilarga o‘z qurilmalarini Windows 11 tizimiga yangilash tavsiya qilinmoqda. Ushbu qaror bilan tizim va o‘rnatilgan dasturlar uchun xavfsizlik yangilanishlari hamda texnik yordam ko‘rsatish rasmi ravishda tugatilgan.
Windows 10 tizimi ishlashda davom etadi, ammo yangilanishlar ta’minlanmagani sababli viruslar va zararli dasturlarga qarshi himoyasi zaiflashadi. Shuningdek, yozda Microsoft 2026 yilgacha Windows 10 uchun Microsoft 365 ilovalariga yangilanishlar berilishini to‘xtatishi haqida xabar bergan edi.
Ushbu ilovalar qatoriga Outlook, Teams, Office, OneDrive va SharePoint kiradi. Yangilanishlar tugagach, dasturlar ishlashda davom etadi, lekin ularning barqarorligi va xavfsizligi kafolatlanmaydi.
Shu sababli, foydalanuvchilarga operatsion tizimni yangi versiyasiga o‘tkazish tavsiya etiladi. Bu o‘z navbatida qurilmalarning xavfsizligi va samaradorligini ta’minlashga yordam beradi.

Microsoft Windows 10 для обновлений остановлен
Корпорация Microsoft с 14 октября прекратила поддержку операционной системы Windows 10. Об этом сообщил Zamin.uz.
Теперь пользователям рекомендуется обновить свои устройства до системы Windows 11. С этим решением официально прекращены обновления безопасности и техническая поддержка для системы и установленных программ.
Система Windows 10 продолжит работать, однако из-за отсутствия обновлений защита от вирусов и вредоносных программ ослабнет. Также летом Microsoft сообщила о прекращении обновлений приложений Microsoft 365 для Windows 10 до 2026 года.
В этот список приложений входят Outlook, Teams, Office, OneDrive и SharePoint. После окончания обновлений программы продолжат работать, но их стабильность и безопасность не гарантируются.
Поэтому пользователям рекомендуется перейти на новую версию операционной системы. Это, в свою очередь, поможет обеспечить безопасность и эффективность устройств.
При использовании системы Windows 10 важно проявлять повышенную осторожность и принимать необходимые меры.