Dunyoning yetakchi sport brendlaridan biri bo‘lgan Nike yangi texnologik yangilikni taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya o‘zining rasmiy sayti orqali “Project Amplify” nomli motorli krossovkalar prototipini ommaga namoyish qildi. Ushbu loyiha hozircha sinov bosqichida bo‘lib, kelajakda sport va kundalik yurish jarayonlarini tubdan o‘zgartirishi kutilmoqda.
“Project Amplify” krossovkalari foydalanuvchining yurish yoki yugurish harakatini sensorlar yordamida aniqlaydi va harakatga yordam beruvchi motorlar orqali qo‘shimcha quvvat beradi. Ichki batareya tizimi va maxsus sensorlar oyoq harakatini tahlil qilib, yurishni yengillashtiradi hamda charchoqlarni kamaytiradi.
Bu texnologiya ayniqsa uzoq masofaga yuradigan sportchilar, reabilitatsiya jarayonidagi bemorlar va yurish qiyin bo‘lgan keksa yoshdagilar uchun foydali hisoblanadi. Hozirda ushbu model ommaviy ishlab chiqarishga tayyor emas, u prototip sifatida ishlab chiqilgan.
Nike kompaniyasi foydalanuvchilarning fikr-mulohazalarini yig‘ib, kelajakda mahsulotning qulayligi va samaradorligini oshirishni maqsad qilgan. Shu tariqa, motorli krossovkalar sport va kundalik hayotda yurishni yanada osonlashtirishi kutilmoqda.

Nike представила прототип моторного кроссовка
Один из ведущих мировых спортивных брендов Nike представил новую технологическую инновацию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Компания через свой официальный сайт продемонстрировала публике прототип моторизованных кроссовок под названием «Project Amplify». Этот проект находится на стадии тестирования и в будущем ожидается, что он кардинально изменит процессы занятий спортом и повседневной ходьбы.
Кроссовки «Project Amplify» с помощью сенсоров определяют движение пользователя при ходьбе или беге и обеспечивают дополнительную силу через моторы, помогающие в движении. Встроенная батарейная система и специальные сенсоры анализируют движение ноги, облегчая ходьбу и уменьшая усталость.
Эта технология особенно полезна для спортсменов, преодолевающих большие расстояния, пациентов в процессе реабилитации и пожилых людей с затруднённой ходьбой. В настоящее время эта модель не готова к массовому производству и разработана как прототип.
Компания Nike собирает отзывы пользователей с целью в будущем повысить удобство и эффективность продукта. Таким образом, ожидается, что моторизованные кроссовки сделают ходьбу в спорте и повседневной жизни ещё более лёгкой.