HUMO va Alipay+ xalqaro QR-to‘lovlarni yo‘lga qo‘ydi
Milliy to‘lov tizimi HUMO va xalqaro to‘lov platformasi Alipay+ (Ant International tarkibida) xalqaro QR-to‘lovlarni rivojlantirish maqsadida hamkorlik o‘rnatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuv Pekinda imzolanganligi Business Wire tomonidan ma’lum qilindi. Dastlabki bosqichda HUMO foydalanuvchilari o‘z bank ilovalari yoki elektron hamyonlari orqali xorijda, xususan, Xitoy, Qozog‘iston, Tailand, Birlashgan Arab Amirliklari va Amerika Qo‘shma Shtatlarida so‘mda to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Alipay+ tizimiga birinchi bo‘lib Octobankning Octomobile elektron hamyoni integratsiya qilinadi. Yil oxirigacha boshqa HUMO ishtirokchilari ham ushbu tizimga qo‘shilishi rejalashtirilgan.
Hamkorlik shuningdek, Alipay+ foydalanuvchilariga O‘zbekistondagi savdo nuqtalarida to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyatini beradi. Bu esa turizm va chakana savdo sohalarida yangi imkoniyatlar yaratadi.
HUMO boshqaruv kengashi raisining birinchi o‘rinbosari Maksad Muxitdinovning ta’kidlashicha, mazkur kelishuv o‘zbekistonlik foydalanuvchilarga butun dunyo bo‘ylab sayohat qilish va to‘lovlarni amalga oshirishda qulaylik yaratadi, biznes uchun esa auditoriyani kengaytirish imkonini taqdim etadi. Hozirgi kunda HUMO tizimida mamlakatdagi 35 ta bank va 42 ta no-bank moliyaviy tashkilot birlashgan.
Alipay+ning Janubi-Sharqiy Osiyo, Avstraliya va Janubiy Osiyo bo‘yicha bosh menejeri Edvard Yue hamkorlik Alipay+ning Markaziy Osiyodagi faoliyatini kengaytirib, 45 milliondan ortiq raqamli hamyon foydalanuvchilarini qamrab olishini ta’kidladi. Alipay+ 40 dan ortiq elektron hamyon va bank ilovalarini, shuningdek, 10 ta milliy QR-to‘lov tizimlarini birlashtirgan bo‘lib, 1,8 milliard iste’molchi akkauntlari va 100 milliondan ortiq savdo nuqtalarini bog‘laydi.

HUMO и Alipay+ запустили международные QR-платежи
Национальная платежная система HUMO и международная платежная платформа Alipay+ (в составе Ant International) установили сотрудничество с целью развития международных QR-платежей. Об этом сообщает Zamin.uz.
О том, что данное соглашение было подписано в Пекине, сообщило Business Wire. На первом этапе пользователи HUMO смогут осуществлять платежи в иностранной валюте через свои банковские приложения или электронные кошельки за рубежом, в частности в Китае, Казахстане, Таиланде, Объединённых Арабских Эмиратах и Соединённых Штатах Америки.
В систему Alipay+ первой будет интегрирована электронная платформа Octomobile банка Octobank. До конца года планируется подключение к системе других участников HUMO.
Сотрудничество также позволит пользователям Alipay+ осуществлять платежи в торговых точках Узбекистана. Это создаст новые возможности в сферах туризма и розничной торговли.
По словам первого заместителя председателя правления HUMO Максада Мухитдинова, данное соглашение обеспечит удобство для узбекских пользователей при путешествиях и осуществлении платежей по всему миру, а для бизнеса — расширение аудитории. В настоящее время в системе HUMO объединены 35 банков и 42 небанковских финансовых организаций страны.
Эдвард Юэ, главный менеджер Alipay+ по Юго-Восточной Азии, Австралии и Южной Азии, подчеркнул, что сотрудничество расширит деятельность Alipay+ в Центральной Азии, охватив более 45 миллионов пользователей цифровых кошельков. Alipay+ объединяет более 40 электронных кошельков и банковских приложений, а также 10 национальных систем QR-платежей, связывая 1,8 миллиарда потребительских аккаунтов и более 100 миллионов торговых точек.