"O'ron" atamasi: Foydalanuvchilar orasida tushunmovchilik keltirdi
2025 yil iyul oyida Vazirlar Mahkamasi qoshidagi Atamalar komissiyasi tomonidan 40 ta chet el so'zining o'zbekcha muqobillari tasdiqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular orasida eng ko'p ishlatiladigan "parol" so'zining "o'ron" deb almashtirilishi ham bor edi. Yangi atama avvalambor davlat xizmatlarida, xususan, Elektron raqamli imzo tizimida qo'llanila boshlandi.
Natijada, "parolni o'zgartirish" iborasi o'rniga "o'ronni o'zgartirish" jumlasi paydo bo'ldi. Bu esa ko'plab foydalanuvchilar orasida tushunmovchilik va kulgili holatlarga sabab bo'lmoqda.
Tarmoq foydalanuvchilari bu o'zgarishga turlicha munosabat bildirmoqda. Ba'zilar bu harakatni tilni rivojlantirish yo'lidagi urinish deb qabul qilsa, boshqalar yangi atama oddiy odamlar uchun tushunarsiz bo'lib qolganini aytmoqda.
Shu bilan birga, ba'zi foydalanuvchilar yangi atamalar tilimizni boyitadi deb hisoblaydi, ammo yangiliklarga moslashish uchun vaqt kerakligini ham ta'kidlamoqda. Bu o'zgarish tilimizda yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin, lekin uning muvaffaqiyati ko'p jihatdan foydalanuvchilarning yangi atamalarga qanchalik tez moslashishiga bog'liq.

Термин "Орон": вызвал недоразумение среди пользователей
В июле 2025 года Комиссией по терминологии при Кабинете Министров было утверждено 40 узбекских эквивалентов иностранных слов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Среди них было и замена широко используемого слова "пароль" на "орон". Новый термин в первую очередь начал применяться в государственных службах, в частности, в системе электронной цифровой подписи.
В результате вместо выражения "сменить пароль" появилось выражение "сменить орон". Это вызвало недоразумения и забавные ситуации среди многих пользователей.
Пользователи сети по-разному реагируют на это изменение. Некоторые воспринимают этот шаг как попытку развития языка, в то время как другие считают, что новый термин стал непонятен для обычных людей.
Вместе с тем, некоторые пользователи считают, что новые термины обогащают наш язык, но подчеркивают, что для адаптации к новшествам требуется время. Это изменение может создать новые возможности для нашего языка, однако его успех во многом зависит от того, насколько быстро пользователи смогут привыкнуть к новым терминам.