Google kompaniyasi dunyo bo'ylab keng tarqalgan Chrome veb-brauzeri uchun dasturiy ta'minot yangilanishlarining jadvalini tubdan o'zgartirishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi kunda brauzerning asosiy va jiddi yangiliklari har to'rt haftada bir marta taqdim etiladi. Biroq, 2026-yilning sentyabr oyidan boshlab va Chrome brauzerining 158-versiyasidan e'tiboran, bu jarayon ikki barobar tezlashadi.
Kelajakda yangilanishlar har o'n besh kunlik davrda chiqariladigan bo'ladi. Bu haqida xorijiy axborot manbalari xabar bermoqda.
Dasturchilar jamoasi ta'kidlashicha, ushbu strategik o'zgarish zamonaviy veb-platformalarning jadal rivojlanishi va talablarining o'zgarishi bilan bog'liq. Tezroq chiqariladigan yangilanishlar foydalanuvchilarga so'nggi funksiyalarni, ishlash samaradorligini oshiruvchi yangiliklarni hamda xavfsizlik bo'yicha zarur to'ldirishlarni yanada tezroq olish imkonini beradi.
Google mutaxassislari kichikroq hajmdagi, lekin tez-tez chiqadigan yangilanishlar brauzerning barqarorligini oshirib, xatolarni topish va tuzatish jarayonini soddalashtirishiga ishonch bildirmoqda. Yangi reja ish stoli kompyuter tizimlari, shuningdek, Android va iOS mobil platformalari uchun mo'ljallangan asosiy va sinov kanallarini qamrab oladi.
Shu bilan birga, korxonalar va tashkilotlar uchun maxsus yaratilgan uzaytirilgan barqaror kanal o'zgarishsiz qoladi va sakkiz haftalik davrda ishlaydi. Bu yechim tizim ma'murlariga yangi dasturiy ta'minot versiyalarini sinovdan o'tkazish va boshqarish uchun yetarli vaqt ajratadi.
Hozircha Microsoft kompaniyasi o'zining Chromium asosidagi Edge brauzeri uchun shunga o'xshash o'zgarishlarni rejalashtirayotganligini aniq aytmadi. Biroq, texnologiya olamidagi bu yangilik brauzerlar bozoridagi raqobatni kuchaytirishi va rivojlanish tempini yanada tezlashtirishi kutilmoqda.

Скорость обновлений браузера Chrome увеличится в два раза
Компания Google решила кардинально изменить график выпуска обновлений программного обеспечения для широко распространенного в мире веб-браузера Chrome. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время основные и важные обновления браузера выпускаются раз в четыре недели. Однако начиная с сентября 2026 года и версии Chrome 158 этот процесс ускорится в два раза.
В будущем обновления будут выходить каждые две недели. Об этом сообщают зарубежные информационные источники.
Команда разработчиков отмечает, что это стратегическое изменение связано с быстрым развитием современных веб-платформ и изменением их требований. Более частые обновления позволят пользователям быстрее получать новейшие функции, улучшения производительности и необходимые обновления безопасности.
Специалисты Google уверены, что меньшие по объему, но более частые обновления повысят стабильность браузера и упростят процесс обнаружения и исправления ошибок. Новый план охватывает основные и тестовые каналы как для настольных компьютеров, так и для мобильных платформ Android и iOS.
При этом специально созданный для корпораций и организаций расширенный стабильный канал останется без изменений и будет работать с интервалом в восемь недель. Это решение предоставляет системным администраторам достаточно времени для тестирования и управления новыми версиями программного обеспечения.
Пока компания Microsoft не уточнила, планирует ли она аналогичные изменения для своего браузера Edge на базе Chromium. Однако ожидается, что эта новость в мире технологий усилит конкуренцию на рынке браузеров и еще больше ускорит темпы развития.