Nanya Technology kompaniyasi rahbari Li Pey Inning so‘zlariga ko‘ra, bu holat uzoq davom etadi va bozor 2028 yilning ikkinchi yarmigacha barqarorlashmasligi ehtimoldan holi emas. Ushbu ma’lumot rozetked.me sayti tomonidan e’lon qilingan.
Bu inqiroz sun’iy intellekt texnologiyalariga bo‘lgan talabning keskin ortishi bilan bog‘liq. Ishlab chiqaruvchilar an’anaviy yillik shartnomalardan voz kechib, mijozlarni qisqa muddatli, ya’ni choraklik yoki oylik kelishuvlarga o‘tishga majbur qilmoqda.
Natijada texnologiya kompaniyalari moliyaviy jihatdan qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Bu vaziyatdan chiqish yo‘llarini izlayotgan Apple kompaniyasi allaqachon muqobil variantlarni ko‘rib chiqmoqda.
Xususan, gigant kompaniya Samsung va boshqa yirik yetkazib beruvchilarga qaramlikni kamaytirish maqsadida Xitoy ishlab chiqaruvchilari mahsulotlarini sinovdan o‘tkazmoqda. Kelajakda iPhone 18 va yangi MacBook modellarida aynan shu muqobil chiplardan foydalanilishi ehtimoli mavjud.
Mutaxassislar ushbu tanqislik texnologiya sohasida yangi tartib o‘rnatilishiga va narxlarning uzoq muddat yuqori darajada qolishiga sabab bo‘lishini ta’kidlashmoqda.

Цены на чипы памяти DRAM удвоятся в 2026 году
По оценкам отраслевых экспертов, в первом квартале 2026 года цены на память могут удвоиться. Крупные производители, такие как Samsung, SK Hynix и Micron, ограничивают поставки, искусственно удерживая цены на высоком уровне.
По словам генерального директора компании Nanya Technology Ли Пэй Ина, эта ситуация продлится долго, и рынок может не стабилизироваться до второй половины 2028 года. Эта информация была опубликована на сайте rozetked.me.
Этот кризис связан с резким ростом спроса на технологии искусственного интеллекта. Производители отказываются от традиционных годовых контрактов, заставляя клиентов переходить на краткосрочные соглашения — квартальные или месячные.
В результате технологические компании сталкиваются с финансовыми трудностями. Компания Apple, ищущая пути выхода из этой ситуации, уже рассматривает альтернативные варианты.
В частности, гигант проводит тестирование продукции китайских производителей с целью снижения зависимости от Samsung и других крупных поставщиков. В будущем в моделях iPhone 18 и новых MacBook могут использоваться именно эти альтернативные чипы.
Эксперты подчеркивают, что этот дефицит приведет к установлению нового порядка в технологической отрасли и сохранению высоких цен на долгосрочную перспективу.