Meta kompaniyasining mustaqil kuzatuv kengashi ijtimoiy tarmoqlarda sun’iy intellekt yordamida yaratilgan xolis bo‘lmagan va soxta mazmunlar sonining keskin ortib borayotganidan jiddiy xavotir bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kengash a’zolarining ta’kidlashicha, kompaniya bunday yolg‘on ma’lumotlarga qarshi kurashishda hozircha yetarli va samarali choralar ko‘rmayapti. Bu muammo o‘tgan yilning iyun oyida Facebook platformasida tarqalgan sun’iy intellekt orqali yasalgan video sabab yuzaga chiqdi.
Filippinda joylashgan soxta yangiliklar sahifasi tomonidan yuklangan ushbu videoda Eron qurolli kuchlari Isroilning Xayfa shahriga jiddiy zarar yetkazgani aks ettirilgan edi. Video qisqa vaqt ichida bir millionga yaqin ko‘rishlar sonini to‘plagan bo‘lishiga qaramay, Meta kompaniyasi unga hech qanday maxsus belgi qo‘ymagan va uni o‘chirib tashlamagan.
Hozirgi kunda Meta asosan foydalanuvchilarning o‘zlari sun’iy intellekt mahsulotini yuklayotganini tan olishiga yoki boshqa odamlarning shikoyat qilishiga tayanadi. Kompaniya dastlab yuqoridagi videoni jismoniy xavf tug‘dirmagani uchun qoidalarga zid emas deb baholagan edi.
Biroq kuzatuv kengashi bu yondashuvni keskin tanqid qilib, ayniqsa harbiy mojarolar va inqirozlar davrida soxta videolarni aniqlash tizimi juda zaif ekanligini ma’lum qildi. Kengashning ogohlantirishicha, global mojarolar haqidagi soxta videolar odamlarning haqiqatni yolg‘ondan ajratish qobiliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi va barcha ma’lumotlarga nisbatan umumiy ishonchsizlikni keltirib chiqaradi.
Shu sababli, Meta sun’iy intellekt yordamida yaratilgan xavfli kontentlarni faol ravishda va tezkorlik bilan belgilab borishi talab etiladi. Tanqidlardan so‘ng Meta kompaniyasi ushbu videoga yetti kun ichida maxsus belgi qo‘yishini va kelajakda shunga o‘xshash holatlarda kengash tavsiyalariga amal qilishini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, Meta o‘zining Facebook, Instagram va WhatsApp kabi platformalarida kontent nazoratini ta’minlash maqsadida 2020 yilda ushbu yarim mustaqil kuzatuv kengashini tashkil etgan edi. Kelajakda bu muammo hal bo‘lishi uchun texnologik yechimlar hamda insoniy nazorat uyg‘unligi zarur.

Meta серьезно обеспокоена фейковым контентом от искусственного интеллекта
Независимый наблюдательный совет компании Meta выразил серьёзную обеспокоенность резким ростом количества предвзятого и фейкового контента, созданного с помощью искусственного интеллекта в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам членов совета, компания пока не принимает достаточных и эффективных мер в борьбе с такой ложной информацией. Эта проблема возникла в июне прошлого года из-за видео, созданного с помощью искусственного интеллекта, которое распространилось на платформе Facebook.
В этом видео, загруженном страницей фейковых новостей, расположенной на Филиппинах, показывалось, как вооружённые силы Ирана нанесли серьёзный ущерб израильскому городу Хайфа. Несмотря на то, что видео за короткое время набрало около миллиона просмотров, компания Meta не пометила его специальным знаком и не удалила.
В настоящее время Meta в основном полагается на признание пользователями того, что они загружают продукт искусственного интеллекта, или на жалобы других людей. Изначально компания оценила вышеупомянутое видео как не нарушающее правила, поскольку оно не представляло физической угрозы.
Однако наблюдательный совет резко раскритиковал такой подход, отметив, что система выявления фейковых видео особенно слаба в периоды военных конфликтов и кризисов. Совет предупреждает, что фейковые видео о глобальных конфликтах негативно влияют на способность людей отличать правду от лжи и вызывают общее недоверие ко всей информации.
Поэтому от Meta требуется активно и оперативно маркировать опасный контент, созданный с помощью искусственного интеллекта. После критики компания Meta заявила, что в течение семи дней пометит это видео специальным знаком и в будущем будет следовать рекомендациям совета в подобных случаях.
Напомним, что Meta создала этот полуавтономный наблюдательный совет в 2020 году с целью обеспечения контроля контента на своих платформах, таких как Facebook, Instagram и WhatsApp. Для решения этой проблемы в будущем необходима гармония технологических решений и человеческого контроля.