Perplexity kompaniyasi o‘zining yangi sun’iy intellekt yordamchisini rasman taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangi mahsulot Personal Computer deb nomlangan bo‘lib, u to‘liq bulut muhitida ishlaydi va Mac mini kompyuterlari kabi zamonaviy qurilmalarni talab qiladi. Ushbu innovatsion vosita ochiq kodli OpenClaw agentiga bevosita raqib sifatida yaratilgan.
Biroq, ushbu yangi yordamchi raqobatchisidan farqli o‘laroq, har xil vazifalarni bajarishda faqat Perplexity kompaniyasining o‘ziga xos sun’iy intellekt texnologiyasiga tayangan holda ishlaydi. Kompaniya yangi mahsulotida foydalanuvchining to‘liq nazorati va ma’lumotlar xavfsizligiga alohida e’tibor qaratgan.
Dasturchilar ta’kidlashicha, sun’iy intellekt yordamchisi tomonidan bajariladigan har bir muhim harakat foydalanuvchining aniq ruxsatini talab qiladi. Bu esa shaxsiy ma’lumotlarning ishonchli himoyasini ta’minlaydi.
Shuningdek, tizim ichida operatsiyalarni darhol to‘xtatish uchun maxsus tugma mavjud. Bu imkoniyat foydalanuvchilarga zarurat tug‘ilganida jarayonni tezda to‘xtatishga yordam beradi va barcha jarayonlar ustidan to‘liq qo‘lga olish imkonini beradi.
Hozirgi kunda shu yangi Personal Computer dasturidan foydalanish hali ham cheklangan darajada amalga oshirilmoqda. Qiziqish bildirgan shaxslar Perplexity rasmiy internet sahifasidagi kutish ro‘yxatiga yozilishi lozim.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu sun’iy intellekt agenti faqat macOS operatsion tizimi bilan ishlaydigan qilib yaratilgan. Bundan tashqari, uning faol obuna talab qilishi mumkinligi taxmin qilinmoqda, garchi kompaniya buning aniq shart-sharoitlarini hali rasman tasdiqlamagan bo‘lsa ham.

Perplexity представила нового помощника на базе искусственного интеллекта
Компания Perplexity официально представила своего нового помощника на базе искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новый продукт называется Personal Computer, он работает полностью в облачной среде и требует современных устройств, подобных компьютерам Mac mini. Этот инновационный инструмент создан как прямой конкурент агенту с открытым исходным кодом OpenClaw.
Однако, в отличие от своего конкурента, этот новый помощник работает, опираясь исключительно на собственную технологию искусственного интеллекта компании Perplexity при выполнении различных задач. Компания уделила особое внимание полному контролю пользователя и безопасности данных в новом продукте.
Разработчики подчеркивают, что каждое важное действие, выполняемое помощником на базе искусственного интеллекта, требует явного разрешения пользователя. Это обеспечивает надежную защиту персональных данных.
Кроме того, в системе имеется специальная кнопка для немедленной остановки операций. Эта возможность помогает пользователям быстро остановить процесс при необходимости и обеспечивает полный контроль над всеми процессами.
На данный момент использование новой программы Personal Computer все еще осуществляется в ограниченном режиме. Заинтересованные лица должны записаться в список ожидания на официальном сайте Perplexity.
По предварительным данным, этот агент искусственного интеллекта создан для работы только с операционной системой macOS. Кроме того, предполагается, что его использование может требовать активной подписки, хотя компания еще официально не подтвердила точные условия.