Apple kompaniyasi kelgusi yilda o‘zining qirq beshinchi yilligini nishonlaydi
Apple kompaniyasi kelgusi yilning birinchi aprel kuni o‘zining qirq beshinchi yilligini, ya’ni 2026-yilda asos solinganidan to‘la besh o‘n yillikni nishonlashga tayyorgarlik ko‘rmokda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya rahbari Tim Kuk yaqinlashib kelayotgan shu muhim bayramni nishonlash maqsadida rasmiy veb-saytda hamma uchun ochiq maktub e’lon qildi. Bu xabarni birinchi bo‘lib Rozetked me sayti yoritdi.
Maktub boshqacha fikrlashning besh o‘n yili deb nomlangan bo‘lib, u dunyoga mashhur bo‘lgan o‘sha tarixiy reklama kampaniyasiga chuqur hurmat bildiradi. Kuk shu falsafa texnologiya sohasidagi bu katta kompaniyani besh o‘n yil davomida yo‘lga qo‘yib kelganini va kelajakda ham shu ruh bilan rivojlanishini ta’kidladi.
U kompaniya tarixi kichik bir garajda texnikani har bir inson uchun xizmatga aylantirish degan radikal g‘oya bilan boshlanganini eslatib o‘tdi. Tim Kuk birinchi kompyuterlardan tortib bugungi kunda dunyoga tarqalgan iPhone, Apple Watch soatlarigacha va boshqa turli raqamli xizmatlargacha bo‘lgan mahsulotlarning rivojlanish yo‘lida o‘tgan katta o‘zgarishlarni qayd etdi.
Biroq, uning maktubidagi eng asosiy fikr oddiy foydalanuvchilarga bag‘ishlandi. Bosh direktorning so‘zlariga ko‘ra, Apple tarixining eng qimmatli sahifalarini shu qurilmalardan ishlash, o‘rganish, yangi narsalar yaratish va yaqinlari bilan bog‘lanish uchun foydalanayotgan odamlar yozadilar.
O‘tmishdagi yutuqlarni e’tirof etgan holda, Kuk kompaniya kelajakni qurishga hamisha e’tibor qaratib borayotganini aytib o‘tdi. U butun dunyodagi jamoalarga, dasturchilarga va kompaniyani yillar davomida qo‘llab-quvvatlagan millionlab mijozlarga chuqur minnatdorchilik bildirdi.
So‘nggi so‘zlarida u dunyoni o‘zgartira olaman deb o‘ylaydigan darajada jasoratli va aqldan ozganlar bilakni o‘zgartirishi mumkinligini barchaga eslatib, nutqini yakunladi. Bu so‘zlar har bir innovatsiyani boshlagan insoniy ruhga bag‘ishlangan.

Компания Apple в следующем году отметит свое сорокапятилетие
Компания Apple готовится отметить свое сорокапятилетие, то есть полный пятидесятилетний юбилей со дня основания в 2026 году, который состоится 1 апреля следующего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава компании Тим Кук в честь приближающегося важного праздника опубликовал открытое письмо для всех на официальном веб-сайте. Первым об этом сообщении сообщил сайт Rozetked me.
Письмо названо «Пятьдесят лет мышления иначе» и выражает глубокое уважение к той самой исторической рекламной кампании, ставшей всемирно известной. Кук подчеркнул, что именно эта философия направляла эту крупную технологическую компанию на протяжении пятидесяти лет и будет продолжать вдохновлять её развитие в будущем.
Он напомнил, что история компании началась с радикальной идеи превратить технологии в инструмент для каждого человека в небольшом гараже. Тим Кук отметил масштабные изменения, произошедшие на пути развития продуктов — от первых компьютеров до современных iPhone, Apple Watch и различных цифровых сервисов, распространившихся по всему миру.
Однако главная мысль его письма посвящена обычным пользователям. По словам генерального директора, самые ценные страницы истории Apple пишут люди, которые используют эти устройства для работы, обучения, создания нового и общения с близкими.
Признавая достижения прошлого, Кук также отметил, что компания всегда уделяет внимание созданию будущего. Он выразил глубокую благодарность командам по всему миру, разработчикам и миллионам клиентов, поддерживавших компанию на протяжении многих лет.
В завершение речи он напомнил всем, что только смелые и безумные люди, считающие, что могут изменить мир, способны его изменить. Эти слова посвящены человеческому духу, стоящему за каждой инновацией.