Apple iOS 27 da iPad ga o‘xshash interfeys joriy etadi
Bu haqdagi ma’lumotlarni mashhur Bloomberg nashri muxbiri Mark Gurman taqdim etgan bo‘lib, uning so‘zlariga ko‘ra, yangi tizimda bir vaqtning o‘zida bir nechta dastur oynalarini ochish va boshqarish imkoniyati paydo bo‘ladi. Ushbu muhim yangilanish asosan kelajakda namoyish etilishi rejalashtirilgan katlanadigan smartfon uchun maxsus ishlab chiqilayotgani aytilmoqda.
Kutilishlaricha, bu yangi qurilma ichki ekranini ochganda to‘liq o‘lchamda foydalanishga ruxsat beradi. Ichki displeyning o‘lchami 7,8 dyuymni tashkil etib, uning rasm nisbati 4:3 formatida bo‘ladi.
Bu xususiyat uni hozirgi kunda ham muvaffaqiyatli ishlayotgan iPad mini modeliga juda o‘xshatadi. Telefon katlangan holatda bo‘lganda esa foydalanuvchi 5,5 dyuymli tashqi ekran orqali standart iOS interfeysidan foydalanadi va u yerda Dynamic Island elementini ko‘radi.
Biroq, ushbu qurilma Face ID yuzani taniish texnologiyasini o‘z ichiga olmaydi, shuning uchun Dynamic Island kichikroq nuqtacha ko‘rinishida namoyon bo‘ladi. Birinchi katlanadigan iPhone modeli joriy yilning sentabr oyida yangi bordo rangdagi iPhone 18 Pro va Pro Max versiyalari bilan birga dunyo miqyosida taqdim etilishi kutilmoqda.
Apple kompaniyasi o‘zining yangi mahsulotini ochilgan holatda mini planshet kabi ishlashini ta’minlashga qaratilgan. Bu yondashuv foydalanuvchilarga ish unumdorligini oshirishga yordam beradigan qulay funksiyalarni taqdim etadi va zamonaviy texnologiya sohasida yangi bosqichni belgilaydi.
Kelajakda bu qurilma ko‘plab odamlar uchun kundalik hayot va ishlash jarayonida qulaylik yaratishi aniq.

Apple внедрит интерфейс, похожий на iPad, в iOS 27
Компания Apple готовится внедрить новый интерфейс, похожий на операционную систему iPad, в ожидаемую версию программного обеспечения iOS 27. Об этом сообщает Zamin.uz.
Информацию об этом предоставил известный репортёр издания Bloomberg Марк Гурман, который утверждает, что в новой системе появится возможность открывать и управлять несколькими окнами приложений одновременно. Упомянуто, что это важное обновление разрабатывается специально для складного смартфона, который планируется представить в будущем.
Ожидается, что это новое устройство позволит использовать внутренний экран в полном размере при его раскрытии. Размер внутреннего дисплея составит 7,8 дюйма с соотношением сторон 4:3.
Эта особенность делает его очень похожим на модель iPad mini, которая успешно работает и сегодня. В сложенном состоянии пользователь будет использовать стандартный интерфейс iOS через внешний экран размером 5,5 дюйма и видеть там элемент Dynamic Island.
Однако это устройство не будет включать технологию распознавания лица Face ID, поэтому Dynamic Island будет представлен в виде небольшой точки. Первая модель складного iPhone ожидается к выпуску в сентябре текущего года вместе с новыми версиями iPhone 18 Pro и Pro Max бордового цвета.
Компания Apple нацелена обеспечить работу своего нового продукта в раскрытом состоянии как мини-планшет. Этот подход предлагает удобные функции, помогающие повысить производительность пользователей, и знаменует новый этап в сфере современных технологий.
В будущем это устройство, несомненно, создаст удобство для многих людей в повседневной жизни и работе.