Xitoy miya va kompyuter implantiga tijorat ruxsati berdi
Xitoy davlati tibbiyot sohasidagi zamonaviy texnologiyalar rivojida yangi va tarixiy bosqichni boshlab yubordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatning Tibbiyot mahsulotlarini nazorat qilish bo‘limi birinchi marta miya va kompyuterni o‘zaro bog‘lovchi maxsus implant qurilmasini tijorat savdosiga ruxsat berdi. Ushbu yutuq „Neuracle Technology" nomli yangi texnologik kompaniyaga tegishli bo‘lib, ularning innovatsion asbobi orqa miya jarohati oqibatida qisman harakatini yo‘qotgan bemorlarga yordam berish uchun yaratilgan.
Bu qaror Xitoyni neyrotexnologiyalar sohasida dunyo miqyosida yetakchi kuchlardan biriga aylantirdi, chunki davlat ilg‘or tibbiy aloqa tizimlarini rivojlantirishga katta ahamiyat qaratmoqda. Mazkur implant jarrohlik yo‘li bilan miya yaqiniga yoki tashqi qismiga o‘rnatiladi va neyron signallarini qayta ishlash orqali ishlaydi.
Tizim miyaning elektr faolligini kompyuter tushunadigan buyruqlarga aylantiradi va shu orqali bemorlar faqat o‘z fikrlari yordamida sun’iy qo‘llar va oyoqlarni boshqara oladilar. Kompaniya vakillari qurilma allaqachon o‘ttita bemorda sinovdan muvaffaqiyatli o‘tganini va ularning ushlab oluvchanlik qobiliyatini tiklashga yordam berganini ta’kidlamoqdalar.
Boshqa turdagi tizimlardan farqli o‘laroq, bu implant miyaning qattiq pardasidan tashqarida joylashtiriladi. Bu esa operatsiya xavfini kamaytiradi va harakatlanish qiyin bo‘lgan insonlar uchun xavfsizroq yechim hisoblanadi.
Xitoy hukumati miya va kompyuter aloqasi texnologiyasini oltita asosiy strategik yo‘nalishlardan biri deb e’lon qildi. Bozorga tezroq kirib kelish uchun tartibga soluvchi jarayonlar soddalashtirildi va aniq moliyaviy qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatildi.
Bu faol siyosat mahalliy kompaniyalarning qiymati keskin oshishiga sabab bo‘ldi. Dunyo bo‘ylab ushbu sohaga qiziqish kuchayib borayotgan bo‘lsa-da, raqobat juda keskinligicha qolmoqda.
Masalan, milliarder Ilon Mask asos solgan „Neuralink" kabi amerika kompaniyalari hozircha faqat klinik sinovlar bosqichida turibdi. Bu esa Xitoy ishlab chiquvchilariga ushbu hayotni tubdan o‘zgartiruvchi tibbiy asboblarni xalqqa yetkazishda vaqt jihatidan ustunlik qozonishiga imkon bermoqda.

Китай дал коммерческое разрешение на имплант мозга и компьютера
Китайское государство начало новый и исторический этап в развитии современных технологий в сфере медицины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Управление по контролю за медицинскими изделиями страны впервые дало разрешение на коммерческую продажу специального имплантата, соединяющего мозг и компьютер. Это достижение принадлежит новой технологической компании «Neuracle Technology», чье инновационное устройство создано для помощи пациентам, частично потерявшим подвижность в результате травм спинного мозга.
Это решение сделало Китай одной из ведущих мировых сил в области нейротехнологий, поскольку государство уделяет большое внимание развитию передовых систем медицинского взаимодействия. Данный имплантат устанавливается хирургическим путем рядом с мозгом или на его внешней поверхности и работает за счет обработки нейронных сигналов.
Система преобразует электрическую активность мозга в команды, понятные компьютеру, что позволяет пациентам управлять искусственными руками и ногами только силой своих мыслей. Представители компании подчеркивают, что устройство уже успешно прошло испытания на пятидесяти пациентах и помогло им восстановить способность хватать предметы.
В отличие от других типов систем, этот имплантат размещается вне твердой оболочки мозга. Это снижает риски операции и представляет собой более безопасное решение для людей с трудностями в передвижении.
Правительство Китая объявило технологию взаимодействия мозга и компьютера одним из шести основных стратегических направлений. Для более быстрого выхода на рынок были упрощены регуляторные процедуры и оказана четкая финансовая поддержка.
Эта активная политика привела к резкому росту стоимости местных компаний. Несмотря на растущий интерес к этой сфере по всему миру, конкуренция остается крайне острой.
Например, американские компании, такие как «Neuralink», основанная миллиардером Илоном Маском, пока находятся лишь на этапе клинических испытаний. Это дает китайским разработчикам временное преимущество в доставке этих революционных медицинских инструментов населению.