Xitoydagi ilmiy-texnika universiteti mutaxassislari stronsiy atomlaridan foydalanib, zamonaviy optik soatni yaratishga muvaffaq bo‘lishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangi asbob shunchalik yuqori aniqlikka ega bo‘ldiki, unda bir soniyalik xatolik 30 milliard yil davomida ham paydo bo‘lmaydi. Aytish joizki, bu vaqt oralig‘i bizning Koinotimizning yoshidan ham katta hisoblanadi.
Ilmiy jamoatchilik vakillari fikricha, bunday inqilobiy texnologiya sekund tushunchasini aniqlashda va umumiy vaqt o‘lchov tizimini qayta ko‘rib chiqishda yangi bosqichni boshlab berishi mumkin. Ilmiy nashrlarda e’tiborga olinganidek, avvalroq bir soniya sutkaning yigirma to‘rtta soatga, soatning esa olti yuztirik sekuntdagi qismlariga bo‘linishi asosida belgilangan edi.
Biroq, bu eski ta’rif hozirgi davr talablariga to‘liq javob bermaydi. O‘tmishda, ya’ni 1967 yildan boshlab xalqaro birliklar tizimida sekund seziy-133 atomining ma’lum holatdagi o‘zgarish davriga teng deb qabul qilingan edi.
Ushbu o‘lchov aniq raqamlar asosida amalga oshirilgan bo‘lsa-da, yangi kashfiyotlar undan ham yuqori aniqlik talab qilmoqda. Stronsiy atomlari esa bir soniya ichida yetti yuz milliardga yaqin nurlanish siklini ta’minlay oladi.
Bu xususiyat vaqt o‘lchovini ancha yuqori darajada aniqlashtirish imkonini beradi. Bunday zamonaviy texnologiyalarning ahamiyati juda katta bo‘lib, ular sun’iy yo‘ldoshlar orqali navigatsiya qilishda, masofaviy aloqa tizimlarida hamda eng aniq va yuqori sifatli o‘lchovlarni amalga oshirishda hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
Shu bilan birga, stronsiy asosidagi optik soatlar fizika fanining asosiy nazariyalarini sinovdan o‘tkazishda, kosmik tortishish to‘lqinlarini aniqlashda va qora materiya haqidagi savollarga javob topishda ham keng qo‘llanilishi kutilmoqda. Ushbu ilmiy yutuq kelgusi yillarda texnika va aniq fanlar sohasida yangi imkoniyatlar eshigini ochadi va insoniyatning tabiat qonunlarini chuqurroq tushunishiga hissa qo‘shadi.

Китайские ученые создали оптические часы, которые точнее возраста Вселенной
Специалисты китайского научно-технического университета смогли создать современные оптические часы, используя атомы стронция. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот новый прибор обладает такой высокой точностью, что ошибка в одну секунду не возникнет даже за 30 миллиардов лет. Стоит отметить, что этот временной промежуток считается большим, чем возраст нашей Вселенной.
По мнению представителей научного сообщества, такая революционная технология может открыть новую главу в определении понятия секунды и пересмотре общей системы измерения времени. Как отмечается в научных публикациях, ранее одна секунда определялась на основе деления суток на двадцать четыре часа, а часа — на шестьсот тридцать частей.
Однако это старое определение не полностью отвечает требованиям современности. В прошлом, начиная с 1967 года, в международной системе единиц секунда принималась равной периоду определенных изменений атома цезия-133.
Хотя эти измерения проводились на основе точных чисел, новые открытия требуют еще большей точности. Атомы стронция же способны обеспечить почти семьсот миллиардов циклов излучения в течение одной секунды.
Это свойство позволяет значительно повысить точность измерения времени. Значение таких современных технологий очень велико: они играют решающую роль в навигации через спутники, в системах дальней связи, а также при проведении самых точных и качественных измерений.
При этом ожидается, что оптические часы на основе стронция широко применятся для проверки основных теорий физики, обнаружения космических гравитационных волн и поиска ответов на вопросы о темной материи. Это научное достижение откроет в ближайшие годы новые возможности в области техники и точных наук, а также внесет вклад в более глубокое понимание человечеством законов природы.