OpenAI Sora dasturini to‘xtatdi va Disney bir milliard dollarlik mablag‘dan voz kechmoqda
OpenAI kompaniyasi dunyoga tanilgan sun’iy intellektli video yaratuvchi Sora dasturini vaqtincha to‘xtatib qo‘ydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror nafaqat texnologiya sohasida, balki Gollivuddagi yirik hamkorliklarga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. The Information nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, Disney studiyasi mahsulot faoliyatini to‘xtatganidan so‘ng, OpenAI kompaniyasiga ajratilishi kutilayotgan bir milliard dollarlik mablag‘dan voz kechmoqda.
Yangiliklar Rozetked.me sayti tomonidan e’lon qilindi va bu holat soha vakillarida katta qiziqish uyg‘otdi. OpenAI 24 mart kuni Sora dasturining ishlashi vaqtincha to‘xtatilganini e’lon qildi, biroq o‘sha vaqtda buning aniq sababini tushuntirishdan tiydi.
Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, kompaniya ichki nomi Spud bo‘lgan yangi va keng imkoniyatlarga ega sun’iy intellekt modelini o‘qitish jarayonini yakunlagan. Xabarlarga ko‘ra, Sora dasturini vaqtincha yopish hamda uni ChatGPT tizimiga ulashni kechiktirish yangi model uchun zarur bo‘lgan hisoblash quvvatini eritib olishga xizmat qilgan.
Bu qiyin, lekin samarali choraga kompaniya rahbariyati kelgan. Shu bilan birga, OpenAI ichki tuzilmasini ham o‘zgartirmoqda.
Kompaniya bosh direktori Sam Altman xavfsizlik va himoya bo‘limlari ustidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri nazoratni bo‘shatmoqda. Endi ushbu muhim guruhlar Mark Chen va Greg Brockman rahbarligida faoliyat yuritadi.
Altman esa o‘z e’tiborini mablag‘ jamlash, ta’minot zanjirlarini tashkil qilish hamda yangi ma’lumotlar markazlarini qurish ishlariga qaratmoqda. Bu o‘zgarishlar kompaniyaning kelajak strategiyasini yanada mustahkamlashga qaratilgan.
Sora dasturi va uning dasturiy interfeysi faoliyatini to‘xtatgan bo‘lsa-da, OpenAI sun’iy intellekt asosida video yaratish sohasidagi tadqiqotlari butunlay tugamaydi. Aksincha, kompaniya ushbu yo‘nalishdagi ishlarini davom ettirishi kutilmoqda va kelajakda uzoq muddatli dunyo simulyatsiyalariga, ya’ni haqiqiy hayotni aniqroq aks ettiruvchi modellarga ko‘proq e’tibor qaratadi.
OpenAI va Disney o‘rtasidagi hamkorlik 2025 yil dekabrida e’lon qilingan edi. Rejalarga ko‘ra, Disney Sora orqali o‘z qahramonlarini litsenziyalash va bu texnologiyani Disney+ streaming xizmatiga joriy etishni maqsad qilgan edi.

OpenAI приостановила разработку программы Sora, а Disney отказывается от миллиарда долларов финансирования
OpenAI приостановила программу Sora, а Disney отказывается от миллиарда долларов инвестиций
Компания OpenAI временно приостановила работу известной во всем мире программы для создания видео с искусственным интеллектом Sora. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение оказывает серьезное влияние не только на сферу технологий, но и на крупные партнерства в Голливуде. По данным издания The Information, после приостановки деятельности студии Disney отказывается от ожидаемого миллиарда долларов инвестиций в компанию OpenAI.
Новость была опубликована сайтом Rozetked.me и вызвала большой интерес среди специалистов отрасли. 24 марта OpenAI объявила о временной приостановке работы программы Sora, однако тогда не стала объяснять точные причины.
Позже стало известно, что компания завершила обучение новой и более мощной модели искусственного интеллекта с внутренним названием Spud. По сообщениям, временное закрытие программы Sora и задержка её интеграции с системой ChatGPT были необходимы для освобождения вычислительных ресурсов, требуемых для новой модели.
Это было трудное, но эффективное решение, к которому пришло руководство компании. При этом OpenAI также меняет свою внутреннюю структуру.
Генеральный директор компании Сэм Альтман ослабляет прямой контроль над отделами безопасности и защиты. Теперь эти важные подразделения возглавляют Марк Чен и Грег Брокман.
Сам Альтман сосредотачивает внимание на привлечении инвестиций, организации цепочек поставок и строительстве новых дата-центров. Эти изменения направлены на укрепление будущей стратегии компании.
Хотя программа Sora и её программный интерфейс приостановлены, исследования OpenAI в области создания видео на основе искусственного интеллекта не прекращаются. Напротив, ожидается, что компания продолжит работу в этом направлении и в будущем уделит больше внимания долгосрочным мировым симуляциям — моделям, которые точнее отражают реальную жизнь.
Сотрудничество между OpenAI и Disney было объявлено в декабре 2025 года. По планам, Disney намеревалась лицензировать своих персонажей через Sora и внедрить эту технологию в стриминговый сервис Disney+.