Apple kompaniyasida yuqori lavozimli rahbarlar tarkibi o'zgarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya rasmiy xabariga ko'ra, Tim Kuk Kengashning ijrochi raisi lavozimiga o'tadi, uning o'rnini esa yangi bosh direktor sifatida Jon Ternus egallaydi. Ushbu kadrlar almashinuvi 2026 yilning 1 sentyabr kunidan boshlab rasman kuchga kirishi belgilangan.
Yangi tartibga muvofiq, Tim Kuk joriy yilning yoz faslida Jon Ternus bilan yaqindan hamkorlik qiladi. Bu chora boshqaruv jarayonining uzluksiz va xavfsiz o'tishini ta'minlash maqsadida amalga oshiriladi.
Ijrochi rais lavozimida Tim Kuk kompaniyaning strategik yo'nalishlari, xususan, davlat organlari va siyosatchilar bilan aloqalarni rivojlantirish masalalari bilan shug'ullanadi. Tim Kuk o'z faoliyati davomida bosh direktorlik lavozimini egallaganini hayotidagi eng katta sharaf deb atadi.
U Jon Ternusning muhandislik qobiliyati, yangiliklar yaratishga bo'lgan ishtiyoqi hamda halolligi haqida yuqori baho berdi va uni kompaniyani kelajak sari yetaklash uchun eng munosib nomzod ekanini ta'kidladi. O'z navbatida, Jon Ternus Apple kompaniyasining asosiy maqsadlari yo'lida xizmat qilish imkoniyatidan mamnunligini bildirdi.
U Stiv Jobs va Tim Kuk kabi tajribali rahbarlar ostida ishlaganini o'zining omadi deb hisoblaydi hamda kelgusi yillarda erishiladigan natijalardan katta umidlar bog'laydi. Shuningdek, 15 yil davomida kompaniyaning ijrochi bo'lmagan raisi lavozimida faoliyat yuritgan Artur Levinson 2026 yilning sentyabr oyidan boshlab mustaqil direktorga aylanadi.
Jon Ternus ham aynan shu sanadan boshlab direktorlar kengashining a'zosiga kiradi. Artur Levinson Tim Kukning rahbarligi ostida Apple dunyodagi eng yetakchi kompaniyalardan biriga aylanganini qayd etdi.
U Jon Ternusni Tim Kukning munosib vorisi deb bilishi va uning boshqaruvi ostida korxona yanada yuksak cho'qqilarni zabt etishiga ishonchi komiligini ma'lum qildi.
[miniposter=web-300]AQSHda smartfondagi ma'lumotlarni o'chirgan shaxsga nisbatan jinoiy ish ochildi[/miniposter]
AQSHda smartfondagi ma'lumotlarni o'chirgan shaxsga nisbatan jinoiy ish ochildi
Amerika Qo'shma Shtatlari Adliya vazirligi mamlakat tarixida ilk bor chegara nazorati vaqtida smartfondagi ma'lumotlarni masofaviy yoki avtomatik tarzda yo'q qilishga
[miniposter=web-300]Xitoyning «Oppo» kompaniyasi yangi «K15» smartfonini rasman taqdim etdi[/miniposter]
Xitoyning Oppo kompaniyasi o‘zining texnik imkoniyatlari bilan ajralib turuvchi yangi K15 smartfonini rasmiy ravishda keng jamoatchilikka taqdim etdi. Bu haqda One.uz xabar beradi. Mazkur qurilma

В руководстве Apple произойдут кадровые перестановки
В компании Apple ожидаются изменения в составе высшего руководства. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Согласно официальному сообщению компании, Тим Кук перейдет на должность исполнительного председателя Совета, а его место в качестве нового генерального директора займет Джон Тернус. Эти кадровые перестановки официально вступят в силу с 1 сентября 2026 года.
Согласно новому порядку, Тим Кук будет тесно сотрудничать с Джоном Тернусом летом этого года. Эта мера принимается с целью обеспечения непрерывного и безопасного перехода процесса управления.
На посту исполнительного председателя Тим Кук будет заниматься стратегическими направлениями компании, в частности, вопросами развития отношений с государственными органами и политиками. Тим Кук назвал пребывание на посту генерального директора самой большой честью в своей жизни.
Он высоко оценил инженерные способности Джона Тернуса, его стремление к инновациям и честность, отметив, что он является наиболее подходящим кандидатом для того, чтобы вести компанию в будущее. В свою очередь, Джон Тернус выразил удовлетворение возможностью служить основным целям компании Apple.
Он считает своей удачей работу под руководством таких опытных лидеров, как Стив Джобс и Тим Кук, и возлагает большие надежды на результаты, которые будут достигнуты в ближайшие годы. Кроме того, Артур Левинсон, который в течение 15 лет занимал должность неисполнительного председателя компании, с сентября 2026 года станет независимым директором.
Джон Тернус также войдет в состав совета директоров с этой же даты. Артур Левинсон отметил, что под руководством Тима Кука Apple стала одной из ведущих компаний в мире.
Он заявил, что считает Джона Тернуса достойным преемником Тима Кука и полностью уверен, что под его управлением предприятие достигнет еще более высоких вершин.