Apple kompaniyasi Epic Games bilan davom etayotgan huquqiy bahsda o‘z pozitsiyasini himoya qilish uchun yangi usullarni qo‘llamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
iPhone qurilmalarini ishlab chiqaruvchi korporatsiya ilovalar do‘koni komissiyalari bo‘yicha chiqarilgan sud qarori barcha dasturchilarga, xususan, ushbu da’voga bevosita aloqador bo‘lmagan Microsoft va Spotify kabi yirik kompaniyalarga tatbiq etilmasligi lozimligini ta’kidlamoqda. Mazkur masala yuzasidan Apple AQSH Oliy sudiga murojaat qilib, quyi instansiya sudining qarorini qayta ko‘rib chiqishni so‘ragan.
Kompaniya o‘z arizasida Epic Games jamoaviy da’vo bilan chiqmaganini hamda barcha dasturchilar uchun cheklovlarni bekor qilish Epic korxonasi uchun qanday foyda keltirishini isbotlab bermaganini qayd etgan. Ziddiyatning asosiy sababi dasturchilarga o‘z ilovalarida muqobil to‘lov tizimlariga o‘tish havolalarini joylashtirish huquqini berish bilan bog‘liqdir.
Apple bunday havolalarga ruxsat bergan bo‘lsa-da, tashqi to‘lovlardan yigirma yetti foiz miqdorida komissiya undirishni joriy qildi. To‘qqizinchi okrug sudi bu harakatni sud qarorini mensimaslik deb baholadi, chunki bunday yuqori to‘lov miqdori tashqi tizimlardan foydalanishning iqtisodiy ma’nosini yo‘qqa chiqaradi.
Apple o‘z harakatlarini oqlash maqsadida sud qarorida komissiya miqdori bo‘yicha aniq taqiq bo‘lmaganini, shu sababli texnik jihatdan qonun buzilmaganini da’vo qilmoqda. O‘z navbatida, Epic Games kompaniyasi buni iste’molchilar foydasiga xizmat qiladigan erkin raqobatni ataylab kechiktirishga urinish deb atadi.
Shunga qaramay, Epic Games yaqinda o‘zining mashhur Fortnite o‘yinini dunyo bo‘ylab ilovalar do‘koniga qaytardi. Endilikda tomonlar sudning yakuniy qarorini kutmoqda, bu esa kelajakda raqamli bozorlardagi to‘lov tizimlari qoidalarini butunlay o‘zgartirib yuborishi mumkin.

Компания Apple в ходе продолжающегося судебного спора с Epic Games применяет новые методы для защиты своей позиции. Об этом сообщил Zamin.uz.
Корпорация, производящая iPhone, подчеркивает, что решение суда по комиссиям в магазине приложений должно применяться ко всем разработчикам, в частности, к таким крупным компаниям, как Microsoft и Spotify, которые не имеют прямого отношения к данному иску. По данному вопросу Apple обратилась в Верховный суд США с просьбой пересмотреть решение нижестоящего суда.
В своем иске компания указала, что Epic Games не выдвигал коллективный иск, а также не доказала, как отмена ограничений для всех разработчиков принесет пользу Epic Games. Основной причиной разногласий является предоставление разработчикам права размещать в своих приложениях ссылки на альтернативные системы оплаты.
Хотя Apple разрешила такие ссылки, она продолжила взимать комиссию в размере 20 процентов с внешних платежей. Суд девятого округа оценил это действие как нарушение судебного решения, поскольку такая высокая комиссия нивелирует экономический смысл использования внешних систем.
Apple утверждает, что свои действия она оправдывает тем, что в судебном решении не было дано точное указание по размеру комиссии, поэтому технически закон не нарушен. В свою очередь, Epic Games называет это попыткой замедлить свободную конкуренцию, которая служит интересам пользователей.
Несмотря на это, Epic Games недавно вернула свою популярную игру Fortnite в магазины приложений по всему миру. В настоящее время стороны ожидают окончательного решения суда, которое может полностью изменить правила платежных систем в цифровых магазинах в будущем.