Xorijlik fazogirlar Xitoy koinot stansiyasiga chiqish uchun til o‘rganadi
Ilgari Xitoy fazogirlari Xalqaro koinot stansiyasi bilan ishlarni muvofiqlashtirish maqsadida ingliz tilini o‘rganishga majbur bo‘lgan bo‘lsalar, bugungi kunda vaziyat butunlay o‘zgardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda boshqa mamlakatlardan kelgan mutaxassislar Xitoy koinot stansiyasi bortiga chiqishdan avval xitoy tilini mukammal o‘zlashtirishlari shart etib belgilandi. Bu yangi talab koinot sohasidagi xalqaro hamkorlikda Xitoyning mavqeyi ortib borayotganidan dalolat beradi.
Yaqinda ikki nafar pokistonlik fazogir Xitoyning fazogirlarni tadqiq qilish va tayyorlash markaziga yetib keldi. Ular koinot stansiyasi missiyalari doirasida xitoylik hamkasblari bilan birgalikda o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etadilar.
Kelishilgan rejaga ko‘ra, pokistonlik mutaxassislardan biri qisqa muddatli parvoz davomida ilmiy uskunalar va foydali yuklar bo‘yicha mas’ul xodim vazifasini bajarishi ko‘zda tutilgan. Hozirgi vaqtda xorijlik fazogirlar uchun maxsus ishlab chiqilgan o‘quv dasturi izchillik bilan amalga oshirilmoqda.
Mazkur dastur aerokosmik sohadagi professional texnik tayyorgarlik bilan bir qatorda, xitoy tilini chuqur o‘rganishni ham o‘z ichiga oladi. Barcha nazariy va amaliy mashg‘ulotlar koinot missiyasi bosqichlarini benuqson bajarish hamda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan favqulodda holatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish ko‘nikmalarini shakllantirishga qaratilgan.
Rasmiy vakillarning ta’kidlashicha, barcha xorijlik fazogirlar jamoaga qo‘shilgandan so‘ng, dastlabki davrda intensiv xitoy tili kurslaridan o‘tadilar. Ular nafaqat kundalik muloqot darajasida, balki parvoz paytida ishlatiladigan barcha professional buyruqlar, murakkab atamalar va texnik tushunchalarni yod olishlari shart.
Bu talab ekipajning koinotdagi barcha operatsiyalar davomida o‘zaro aniq muvofiqlashuvini hamda xavfsizlik choralarining yuqori darajada ta’minlanishini kafolatlaydi. Shunday qilib, Xitoy koinot dasturi doirasida xitoy tili xalqaro muloqotning asosiy vositasiga aylanmoqda.

Иностранные астронавты изучают язык для вылета на китайскую космическую станцию
Если раньше китайские космонавты были вынуждены изучать английский язык для координации работы с Международной космической станцией, то сегодня ситуация полностью изменилась. Об этом сообщило Zamin.uz.
Теперь специалисты из других стран перед вылетом на борт китайской космической станции обязаны в совершенстве овладеть китайским языком. Это новое требование свидетельствует о растущем статусе Китая в международном сотрудничестве в области космоса.
Недавно два пакистанских космонавта прибыли в китайский центр исследования и подготовки космонавтов. Они примут участие в учебных занятиях вместе со своими китайскими коллегами в рамках миссий на космической станции.
Согласно согласованному плану, один из пакистанских специалистов во время краткосрочного полета будет выполнять функции ответственного сотрудника по научному оборудованию и полезной нагрузке. В настоящее время последовательно реализуется учебная программа, специально разработанная для иностранных космонавтов.
Данная программа включает в себя не только профессиональную техническую подготовку в аэрокосмической области, но и углубленное изучение китайского языка. Все теоретические и практические занятия направлены на безупречное выполнение этапов космической миссии и формирование навыков принятия правильных решений в случае возникновения чрезвычайных ситуаций.
Официальные представители отмечают, что после присоединения к команде все иностранные космонавты проходят интенсивные курсы китайского языка. Они должны выучить не только разговорный уровень для повседневного общения, но и все профессиональные команды, сложные термины и технические понятия, используемые во время полета.
Это требование гарантирует четкую взаимную координацию экипажа во время всех космических операций, а также высокий уровень обеспечения мер безопасности. Таким образом, в рамках китайской космической программы китайский язык становится основным средством международного общения.