Interpol va Kasperkiy hamkorligida yuzlab kiberjinoyatchilar qo'lga olindi
Kasperkiy laboratoriyasi Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika mintaqalarida kiberjinoyatchilikka qarshi kurashishga qaratilgan Ramz deb nomlangan maxsus operatsiyada Interpol bilan hamkorlik qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya matbuot xizmati bergan ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur hamkorlik doirasida kiberxavflar hamda tajovuzkorlarning texnik infratuzilmasi haqidagi muhim ma’lumotlar taqdim etilgan. Ushbu tadbirlar natijasida mintaqadagi raqamli xavfsizlikni ta’minlash borasida sezilarli natijalarga erishildi.
Mazkur keng ko‘lamli operatsiya natijasida jami 201 nafar gumonlanuvchi qo‘lga olindi va noqonuniy faoliyatga aloqador bo‘lgan yana 382 nafar shaxsning shaxsi aniqlandi. Mavjud ma’lumotlarga tayanib aytish mumkinki, ushbu jinoyatchilarning g‘ayriqonuniy harakatlaridan qariyb to‘rt ming kishi jabr ko‘rgan.
Operatsiya 2025-yilning oktyabr oyidan 2026-yilning fevraligacha bo‘lgan davrni qamrab oldi. Unda Jazoir, Misr, Iroq, Iordaniya, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari va boshqa jami o‘n uchta davlatning huquqni muhofaza qiluvchi organlari vakillari faol ishtirok etishdi.
Tomonlarning birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli fishing hamda moliyaviy firibgarlik maqsadlarida foydalanilgan serverlar, internet saytlari va turli texnik qurilmalar aniqlanib, ularning faoliyati to‘xtatildi. Bu kabi tezkor choralar mintaqadagi axborot xavfsizligini mustahkamlashda va fuqarolarning raqamli ma’lumotlarini himoya qilishda muhim qadam bo‘lib xizmat qildi.
Zamonaviy texnologiyalar yordamida amalga oshirilayotgan jinoyatlarni jilovlashda xalqaro hamkorlikning o‘rni beqiyosdir. Kasperkiy laboratoriyasi kompaniyasining davlat organlari bilan aloqalar bo‘yicha vitse-prezidenti Yuliya Shlichkovaning ta’kidlashicha, Ramz operatsiyasi huquq-tartibot idoralari va xususiy texnologik kompaniyalarning o‘zaro birlashishi yirik hamda murakkab kiberjinoyatchilik tarmoqlarini butunlay yo‘q qilish imkonini berishini yana bir bor amalda isbotladi.
Kelgusida ham bunday hamkorlik aloqalari davom ettirilishi va raqamli makonning daxlsizligini ta’minlashga xizmat qilishi kutilmoqda.

Interpol и Kaspersky в сотрудничестве задержали киберпреступников.
Лаборатория Касперского в рамках специальной операции под названием «Код», направленной на борьбу с киберпреступностью на Ближнем Востоке и в Северной Африке, сотрудничала с Интерполом. Об этом сообщило Zamin.uz.
Согласно информации, предоставленной пресс-службой компании, в ходе этого сотрудничества были предоставлены важные сведения о киберугрозах и технической инфраструктуре злоумышленников. В результате этих мероприятий достигнуты значительные результаты в обеспечении цифровой безопасности в регионе.
В ходе этой масштабной операции было задержано в общей сложности 201 подозреваемого, а личность ещё 382 человек, связанных с незаконной деятельностью, была установлена. По имеющимся данным, можно сказать, что незаконные действия этих преступников затронули около четырёх тысяч человек.
Операция проводилась с октября 2025 года по февраль 2026 года. В ней приняли участие представители правоохранительных органов Алжира, Египта, Ирака, Иордании, Катара, Объединённых Арабских Эмиратов и ещё десяти трёх стран.
Благодаря совместным действиям сторон были выявлены и остановлены серверы, веб-сайты и различные технические устройства, используемые в целях фишинга и финансового мошенничества. Такие оперативные меры стали важным шагом в укреплении информационной безопасности в регионе и защите цифровых данных граждан.
Международное сотрудничество играет незаменимую роль в противодействии киберпреступлениям, совершаемым с использованием современных технологий. Как подчеркнула вице-президент Касперского по взаимодействию с государственными органами Юлия Шлихкова, операция «Код» ещё раз на практике доказала, что взаимодействие правоохранительных органов и частных технологических компаний позволяет полностью уничтожить крупные и сложные сети киберпреступности.
Ожидается, что такое сотрудничество будет продолжено в будущем и будет способствовать обеспечению безопасности цифровой среды.