Kosmik texnologiyalar olamida yetakchi bo‘lgan Speys-Iks kompaniyasining yaqinda e’lon qilingan moliyaviy hisoboti va Starship raketasining so‘nggi sinov parvozi yaqin kelajakdagi imkoniyatlarni ochiq ko‘rsatib berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sun’iy intellekt va Oyda baza qurish kabi ulkan rejalardan tashqari, yanada jiddiyroq haqiqat mavjud. Starship raketasidan bir marta foydalanish kompaniya biznesini vaqtincha saqlab qolishi mumkin, biroq bu Ilon Mask kutgan xarajatlarni kamaytirish va yangi biznes modellarini yaratishga imkon bermaydi.
Bu haqda nufuzli nashrlar o‘z tahlillarini e’lon qildi. Hozirgi vaqtda kompaniyaning asosiy daromad manbai Starlink sun’iy yo‘ldosh aloqa tarmog‘i bo‘lib qolmoqda.
O‘tgan yili ushbu yo‘nalish o‘n bir milliard dollardan ortiq daromad keltirdi. Biroq, xizmat sifatini yuqori darajada saqlab qolish uchun kompaniya har yili o‘z sun’iy yo‘ldoshlarining beshdan bir qismini yangilab turishi shart.
Ma’lumotlarga ko‘ra, korxona o‘tgan yildan buyon Starlink loyihasiga Starship raketasi va uning infratuzilmasiga qaraganda ko‘proq mablag‘ sarfladi. Ilon Mask Starship loyihasini sun’iy yo‘ldosh aloqasi xarajatlarini nazorat qilishning asosiy omili deb hisoblaydi.
U hatto ushbu transport vositasi qurilmalarni arzon narxda koinotga olib chiqa olmasa, korxona iqtisodiy inqirozga yuz tutishi mumkinligini ham ta’kidlagan edi. Rasmiy hujjatlarda ilk bor yangi avlod sun’iy yo‘ldoshlarini uchirish uchun raketadan to‘liq qayta foydalanish shart emasligi tan olindi.
Ammo bu holat kutilganidan ancha ko‘p xarajat talab qiladi. Soha tahlilchilarining so‘zlariga ko‘ra, agar raketani to‘liq qayta ishlatish imkoniyati amalga oshmasa, Starship orqali uchirish narxi amaldagi Falcon 9 raketasidan unchalik farq qilmasligi mumkin.
Bir marta uchirish narxi yuz million dollargacha yetishi taxmin qilinmoqda. O‘tgan haftadagi sinov parvozi davomida dvigatellarni qayta yoqish bilan bog‘liq muammolar raketaning Yerga boshqariladigan tarzda qaytishini qiyinlashtirdi.
Shunga qaramay, Speys-Iks joriy yil oxirida yangi avlod sun’iy yo‘ldoshlarini uchirishni rejalashtirmoqda. Bu amaldagi texnologiyalardan yigirma baravar ko‘proq quvvat deganidir.
Biroq, Starship raketasi to‘liq qayta foydalaniladigan holatga kelmaguncha, koinotda yirik ma’lumotlar markazlarini tashkil etish kabi ulkan rejalar amalga oshmay qolishi mumkin. Kompaniya oldida texnik muammolarni hal qilish va iqtisodiy samaradorlikka erishish kabi murakkab vazifalar turibdi.

Компания «SpaceX» хочет снизить затраты с помощью ракеты «Starship»
Недавно опубликованный финансовый отчет компании SpaceX, лидера в мире космических технологий, и последний испытательный полет ракеты Starship наглядно продемонстрировали возможности ближайшего будущего. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Помимо грандиозных планов, таких как искусственный интеллект и строительство базы на Луне, существует более серьезная реальность. Одноразовое использование ракеты Starship может временно поддержать бизнес компании, однако это не позволит сократить расходы и создать новые бизнес-модели, на которые рассчитывал Илон Маск.
Об этом опубликовали свои анализы авторитетные издания. В настоящее время основным источником дохода компании остается сеть спутниковой связи Starlink.
В прошлом году это направление принесло более одиннадцати миллиардов долларов дохода. Однако для поддержания высокого качества услуг компания должна ежегодно обновлять одну пятую часть своих спутников.
По имеющимся данным, с прошлого года предприятие потратило на проект Starlink больше средств, чем на ракету Starship и ее инфраструктуру. Илон Маск считает проект Starship ключевым фактором контроля расходов на спутниковую связь.
Он даже отмечал, что если этот транспорт не сможет выводить оборудование в космос по низкой цене, предприятие может столкнуться с экономическим кризисом. В официальных документах впервые было признано, что для запуска спутников нового поколения полная многоразовость ракеты не является обязательной.
Однако такая ситуация требует гораздо больших затрат, чем ожидалось. По словам отраслевых аналитиков, если возможность полного повторного использования ракеты не будет реализована, стоимость запуска с помощью Starship может существенно не отличаться от стоимости существующей ракеты Falcon 9.
Предполагается, что стоимость одного запуска может достигать ста миллионов долларов. Во время испытательного полета на прошлой неделе проблемы с повторным запуском двигателей затруднили управляемое возвращение ракеты на Землю.
Несмотря на это, SpaceX планирует запустить спутники нового поколения в конце текущего года. Это означает мощность в двадцать раз больше, чем у существующих технологий.
Однако до тех пор, пока ракета Starship не станет полностью многоразовой, грандиозные планы, такие как создание крупных центров обработки данных в космосе, могут остаться нереализованными. Перед компанией стоят сложные задачи по решению технических проблем и достижению экономической эффективности.