Xitoy samolyotsozlikda AQSH va Yevropa hukmronligiga chek qo'ymoqda
Xitoyning COMAC aviatsiya korporatsiyasi jahon fuqaro aviatsiyasi bozorida AQSH va Yevropa davlatlarining mutlaq hukmronligiga chek qoʻyish yoʻlida navbatdagi muhim qadamni tashladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Farnboro xalqaro aviatsiya koʻrgazmasida kompaniya oʻzining eng yangi ishlanmasi boʻlgan, uzoq masofaga uchishga moʻljallangan keng korpusli COMAC C929 samolyoti loyihasi reja asosida jadal davom etayotganini rasman eʼlon qildi. Ushbu havo kemasi xalqaro bozorda Boeing 787-9 Dreamliner hamda Airbus A330neo kabi yirik havo laynerlarining asosiy raqibiga aylanishi kutilmoqda.
Bu haqda soha mutaxassislari va nufuzli axborot nashrlari xabar bermoqda. COMAC C929 loyihasi Xitoyning oʻz aviatsiya sanoatini toʻliq mustaqillikka olib chiqish strategiyasining ajralmas qismi hisoblanadi.
Taxminan 290 nafar yoʻlovchiga moʻljallangan ushbu ulkan layner qitʼalararo parvozlarni amalga oshirish imkoniyatiga ega boʻladi. Mutaxassislarning fikricha, yangi rusumdagi samolyotning muvaffaqiyati nafaqat Xitoy ichki bozori, balki xalqaro aviatashuvchilar uchun ham tejamkor va arzonroq muqobil variantni taqdim etishi bilan ahamiyatlidir.
Bu esa global bozorda narxlar muvozanatini saqlashga xizmat qiladi. Farnboro koʻrgazmasida Xitoy korporatsiyasi faqatgina C929 loyihasi bilan cheklanib qolmasdan, oʻzining toʻliq fuqaro aviatsiyasi turkumini namoyish etdi.
Mazkur yoʻnalishdan 90 oʻrinli C909 mintaqaviy samolyoti, 190 oʻrinli C919 oʻrta masofali layneri hamda uzoq masofali C929 flagman loyihasi joy olgan. Maʼlumotlarga koʻra, C909 modeli nafaqat yoʻlovchi tashish, balki tibbiy tez yordam, yongʻin oʻchirish, yuk tashish va favqulodda vaziyatlar uchun havo qoʻmondonlik punkti kabi maxsus vazifalar uchun ham moslashtirilgan.
Bu esa Xitoy texnikasining koʻp qirrali ekanidan dalolat beradi. Hozirgi kunda C919 modeli Xitoyning eng yirik aviakompaniyalari tomonidan muvaffaqiyatli foydalanilmoqda.
Rasmiy maʼlumotlarga koʻra, bugungi kunga qadar 40 dan ortiq ushbu turdagi samolyot ekspluatatsiyaga topshirilgan. Bunday koʻrsatkichlar Xitoyda ishlab chiqarilgan texnikaga boʻlgan ishonch tobora ortib borayotganini koʻrsatmoqda.
Kelajakda zamonaviy va tejamkor havo kemalarining koʻpayishi Markaziy Osiyo mintaqasi aviakompaniyalari uchun ham oʻz havo kemalari parkini yangilashda yangi va qulay imkoniyatlarni yaratishi mumkin. Xulosa qilib aytganda, COMAC C929 loyihasining muvaffaqiyatli amalga oshirilishi Boeing va Airbus oʻrtasidagi koʻp yillik raqobat muhitini tubdan oʻzgartirishi kutilmoqda.
Xitoylik muhandislar zamonaviy texnologiyalarni joriy etish orqali yoqilgʻi tejamkorligi va yoʻlovchilar uchun qulaylik darajasini oshirishga asosiy eʼtiborni qaratmoqda. Bu esa yaqin kelajakda osmon uzra yangi rusumdagi zamonaviy laynerlarning parvozi yanada koʻpayishini anglatadi.
Google sun'iy intellekt uchun yangi va kuchli protsessor yaratmoqda
Alphabet xoldingiga tegishli Google kompaniyasi oʻzining Gemini sunʼiy intellekt modellari unumdorligini keskin oshirishga qaratilgan yangi server protsessorini ishlab chiqmoqda. Bu haqda Zamin.uz
Dunyo texnologiya olamidagi eng nufuzli shaxslardan biri, NVIDIA korporatsiyasi asoschisi va rahbari Jensen Xuangning o'ziga xos uslubi ramzi hisoblangan charm kurtkasi Sotheby's kimoshdi
Texnologiya Bugun, 02:24
Archer Aviation va Anduril yangi Thunder uchuvchisiz apparatini taqdim etdi
Aviatsiya texnologiyalari sohasida jahonning yetakchi korxonalaridan biri hisoblangan Archer Aviation kompaniyasi mudofaa texnologiyalari yo‘nalishidagi Anduril startapi bilan hamkorlikda yangi
Texnologiya Bugun, 02:13
X ijtimoiy tarmog'i Android uchun yangi dasturini taqdim etdi
Ilon Mask egalik qiladigan X ijtimoiy tarmog‘i Android operatsion tizimi uchun mo‘ljallangan dasturini to‘liq yangiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Taxminan bir yil davom etgan keng ko‘lamli
Texnologiya Bugun, 01:32
AQSH sudi yirik media kompaniyalarning birlashish jarayonini to'xtatdi
Amerika Qoʻshma Shtatlari sudi media olamidagi eng yirik kelishuvlardan biri hisoblangan Paramount Skydance va Warner Bros. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Discovery kompaniyalarining birlashish

Xitoy samolyotsozlikda AQSH va Yevropa hukmronligiga chek qo'ymoqdaКорпорация COMAC Китая сделала важный шаг в направлении ограничения абсолютного доминирования США и европейских стран на мировом рынке гражданской авиации. Об этом сообщил Zamin.uz.
На международном авиасалоне в Фарнборо компания официально объявила, что продолжает работу над проектом своего новейшего разработанного широкофюзеляжного самолета COMAC C929, предназначенного для дальнемагистральных перелетов, в соответствии с утвержденным планом. Ожидается, что этот самолет станет основным конкурентом крупных воздушных лайнеров, таких как Boeing 787-9 Dreamliner и Airbus A330neo, на международном рынке.
Об этом сообщают специалисты отрасли и влиятельные информационные издания. Проект COMAC C929 считается неотъемлемой частью стратегии Китая по полной независимости своей авиационной промышленности.
Оценка показывает, что этот гигантский лайнер, рассчитанный на примерно 290 пассажиров, сможет выполнять межконтинентальные перелеты. По мнению экспертов, успех нового самолета важен не только для внутреннего рынка Китая, но и потому, что он предложит более экономичную и доступную альтернативу для международных авиакомпаний.
Это поможет сохранить баланс цен на глобальном рынке.
На авиасалоне в Фарнборо китайская корпорация представила не только проект C929, но и всю свою гражданскую авиационную линейку.
В рамках этого направления были представлены 90-местный региональный самолет C909, 190-метровый среднемагистральный лайнер C919 и флагманский проект дальнемагистрального самолета C929. Согласно данным, модель C909 адаптирована не только для перевозки пассажиров, но и для выполнения специальных задач, таких как медицинская экстренная помощь, тушение пожаров, грузовые перевозки и использование в качестве пункта управления в чрезвычайных ситуациях.
Это свидетельствует о многогранности китайской техники.
На сегодняшний день модель C919 успешно используется крупнейшими авиакомпаниями Китая.
Согласно официальным данным, к настоящему времени более 40 таких самолетов передано в эксплуатацию. Эти показатели указывают на растущее доверие к отечественной технике в Китае.
В будущем рост числа современных и экономичных воздушных судов может создать новые и удобные возможности для обновления парка воздушных судов авиакомпаниями Центральной Азии.
Итак, ожидается, что успешная реализация проекта COMAC C929 кардинально изменит многолетнюю конкурентную среду между Boeing и Airbus.
Китайские инженеры, внедряя современные технологии, делают основной акцент на повышение топливной эффективности и уровня комфорта для пассажиров.
Это означает, что в ближайшем будущем в небе будет все больше современных лайнеров нового поколения.