Jahon bozorida yirik texnologiya kompaniyalari o‘rtasida yuridik ziddiyat yuzaga keldi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
TCL kompaniyasi AQShning Kaliforniya shtati Janubiy okrugi okrug sudiga Samsung Electronicsʼga qarshi rasmiy daʼvo kiritdi. TCL ga ko‘ra, Samsung o‘zining 2026-yil M seriyali televizorlarini xaridorlarga noto‘g‘ri reklama qilib, aslida Mini LED texnologiyasiga ega bo‘lmagan qurilmalarni ushbu premiyali sinf sifatida sotayotgan.
Bu haqda ixbt.com xabar beradi. TCL talablariga ko‘ra, Samsung arzonroq va oddiy LED displeyli bazaviy modelni olib, uni yangi avlod Mini LED qurilmasi sifatida bozorga chiqargan.
Ushbu holat iste‘molchilarni chalg‘itib qolmay, bozordagi adolatli raqobat muhitiga ham putur yetkazmoqda. Da‘vo arizasida keltirilgan ma’lumotga ko‘ra, Samsung M modeli televizorlarini joriy yil mart oyida sotuvga chiqargan va ularning narxi TCL kompaniyasining eng arzon haqiqiy Mini LED televizorlaridan ham past bo‘lgan.
Raqobat va bozor ulushi uchun kurash mazkur mojaroning kelib chiqishiga kompaniyalar o‘rtasidagi AQSh bozoridagi savdo көрsetkichlari ham sabab bo‘lgan. Da‘vo materiallariga ko‘ra, TCL 2023–2025-yillar oralig‘ida AQShda Mini LED televizorlarini sotish boʻyicha Samsung‘ni ortda qoldirishga muvaffaq bo‘lgan.
Sababi, o‘sha davrda Samsung raqobatbardosh narxlarda sifatli Mini LED mahsulotlarini yetkazib bera olmagan edi. TCL huquqshunoslari va vakillarining fikricha, Samsung aynan shu ortqolishni yopish maqsadida iste‘molchilarning yuqori sifatli tasvir va Mini LED texnologiyasiga boʻlgan talabidan foydalangan.
Natijada soxta markirovka qilingan mahsulotlar orqali TCL kompaniyasining savdolariga, obro‘siga hamda texnologik yutuqlariga jiddiy zarar yetkazilgan. TCL vakili R.
K. Xarlan bu holatni iste‘molchilarni ataylab adashishga majburlash deb atagan.
Tomonlarning rasmiy pozitsiyasi Hozirgi vaqtda nizoli vaziyat bo‘yicha ikki tomon ham own haq ekanligini qatʼiy daʼvo qilmoqda. Samsung Electronics kompaniyasi tarqatgan bayonotida ushbu sud daʼvosiga qarshi qatʼiy kurashishini bildirdi.
Kompaniya o‘z mahsulotlarining sifati va ularning tavsiflaridagi aniqlikka toʻlaqonli ishonishini ta’kidlagan. Shunga qaramay, TCL rasmiy talablarida Samsungning ushbu texnologiyani qo‘llashni sud yo‘li bilan cheklash yoki butunlay taqiqlash hamda yetkazilgan moddiy zarar uchun aniqlanmagan miqdordagi kompensatsiyani undirish talab qilingan.
Mazkur sud jarayoni kelgusida iste‘molchilar huquqlarini himoya qilish va televizorlar bozoridagi texnologik atamalarning haqiqiyligini ta’minlashda muhim pretsedentga aylanishi mumkin.

На мировом рынке возник юридический конфликт между крупными технологическими компаниями. Об этом сообщает One.uz.
Компания TCL подала официальный иск в окружной суд Южного округа Калифорнии (США) против Samsung Electronics. По утверждению TCL, Samsung вводит покупателей в заблуждение, рекламируя свои телевизоры серии M 2026 года как премиальные устройства с технологией Mini LED, хотя на самом деле они ею не обладают.
Об этом сообщает ixbt.com. Согласно требованиям TCL, Samsung взяла более дешевую базовую модель с обычным LED-дисплеем и вывела ее на рынок как устройство нового поколения с Mini LED.
Данная ситуация не только вводит потребителей в заблуждение, но и наносит ущерб справедливой конкурентной среде на рынке. Согласно данным, приведенным в исковом заявлении, Samsung начала продажи телевизоров модели M в марте текущего года, и их цена оказалась ниже, чем у самых дешевых настоящих телевизоров с Mini LED от TCL.
Причиной данного конфликта стала борьба за конкуренцию и долю рынка, а также показатели продаж компаний на рынке США. Согласно материалам дела, в период с 2023 по 2025 год TCL удалось обогнать Samsung по продажам телевизоров с Mini LED в США.
Причина в том, что в тот период Samsung не могла предлагать качественные продукты с Mini LED по конкурентоспособным ценам. По мнению юристов и представителей TCL, Samsung воспользовалась спросом потребителей на высокое качество изображения и технологию Mini LED именно для того, чтобы закрыть этот отставший сегмент.
В результате использование фальсифицированной маркировки нанесло серьезный ущерб продажам, репутации и технологическим достижениям компании TCL. Представитель TCL Р.
К. Харлан назвал эту ситуацию намеренным введением потребителей в заблуждение.
Официальная позиция сторон В настоящее время обе стороны категорично утверждают, что они правы. В своем заявлении компания Samsung Electronics заявила о решительном намерении оспаривать данный судебный иск.
Компания подчеркнула, что полностью доверяет качеству своих продуктов и точности их описаний. Тем не менее, в официальном требовании TCL заявлено о необходимости через суд ограничить или полностью запретить Samsung использование данной технологии, а также взыскать компенсацию в неопределенном размере за причиненный материальный ущерб.
Данный судебный процесс может стать важным прецедентом для защиты прав потребителей и обеспечения достоверности технологических терминов на рынке телевизоров в будущем.