Nosoz avtomobil yangi modeli bilan almashtirildi
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, nosoz avtomobil yangi avtomobil bilan almashtirildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qo‘mita tomonidan o‘rganilishicha, bir fuqaro “Asacar” avtomobil salonidan 221 640 000 so‘mga “Onix Premier” rusumli avtomobil sotib olgan va dastlabki to‘lov sifatida 50 foiz to‘lagan. Avtomobilga gaz ballonini o‘rnatish uchun texnik ko‘rik o‘tkazilganda, avtomobil tanasining ayrim qismlarida bo‘yoq shikastlanishlari aniqlangan.
Bu holat yuzasidan fuqaro avtomobil saloniga murojaat qilgan, ammo ular avtomobilni yangi bilan almashtirishdan bosh tortgan. Fuqaroning qo‘mitaga murojaati natijasida, “UzAvto Motors” aksiyadorlik jamiyati ishtirokida holat o‘rganilib, nosozlik mavjudligi tasdiqlandi.
Tekshiruv yakunida avtomobil salonining iste’molchiga yangi avtomobil taqdim etgani va avtomobil bilan bog‘liq jami 10 500 000 so‘m miqdoridagi xarajatlarni qoplagani ma’lum qilindi. Bu holat iste’molchilar huquqlarining himoyasi va sifatli xizmat ko‘rsatish muhimligini yana bir bor isbotladi.

Неисправный автомобиль заменён на новую модель
По сообщению пресс-службы Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей, неисправный автомобиль был заменён на новый. Об этом сообщил Upl.uz.
По результатам изучения комитетом, один гражданин приобрёл в автосалоне «Asacar» автомобиль марки «Onix Premier» за 221 640 000 сум и внес первоначальный платёж в размере 50 процентов. При техническом осмотре для установки газового баллона были обнаружены повреждения лакокрасочного покрытия на некоторых частях кузова автомобиля.
По данному факту гражданин обратился в автосалон, однако там отказались заменить автомобиль на новый. В результате обращения гражданина в комитет, при участии акционерного общества «UzAvto Motors» была проведена проверка, подтвердившая наличие неисправности.
По итогам проверки было сообщено, что автосалон предоставил потребителю новый автомобиль и возместил все расходы, связанные с автомобилем, в общей сумме 10 500 000 сум. Этот случай вновь подтвердил важность защиты прав потребителей и качественного обслуживания.