«Seat» kompaniyasi yangi elektromobillar va gibrid modellarini taqdim etadi
Seat kompaniyasi ishlab chiqarish xarajatlari kamayishi bilan oʻzining yangi elektromobillarini taqdim etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya rahbariyatining taʼkidlashicha, brend shunchaki Cupra modellarini qayta jihozlash bilan cheklanib qolmaydi, balki kelajakda butunlay alohida modellar qatoriga ega boʻladi. Bu haqda xalqaro nashrlar xabar bermoqda.
Seat uzoq tanaffusdan soʻng Ibiza supermini va Arona krossoverining yangilangan versiyalarini namoyish etdi. Bu 2020-yilda toʻrtinchi avlod Leon modeli chiqqanidan beri brendga kiritilgan birinchi yirik sarmoyadir.
Kelasi yili ushbu modellar uchun yangi gibrid dvigatellari ham taqdim etilishi kutilmoqda. Hozirda Ateca va Tarraco kabi yoʻltanlamas modellar ishlab chiqarishdan olingani sababli, Seat qatori asosan uchta benzinli model bilan cheklangan.
Kompaniya asosiy resurslarni tez rivojlanayotgan Cupra brendiga yoʻnaltirayotgan boʻlsa-da, bosh direktor Markus Haupt Seat brendi hali ham kompaniya uchun muhim meros ekanligini va unga sarmoya kiritish davom etishini taʼkidladi. Rahbariyatning fikricha, brendning oʻziga xos xususiyatlarini saqlab qolish va ularni zamonaviy texnologiyalar bilan boyitish ustuvor vazifa boʻlib qoladi.
Hauptning soʻzlariga koʻra, 2029-2030-yillarga borib ekologik talablar qatʼiylashganda, brendning kelajagi haqida jiddiyroq muhokamalar boshlanadi. Hozirgi vaqtda elektromobil texnik asoslarining yuqori narxi Seat kabi hamyonbop brendlar uchun asosiy toʻsiq boʻlib qolmoqda, biroq xarajatlar kamayishi bilan vaziyat oʻzgarishi mumkin.
Kompaniya arzonroq texnologiyalar paydo boʻlishini kutmoqda, bu esa keng ommaga moʻljallangan elektr transport vositalarini ishlab chiqarish imkonini beradi. Seat va Cupra brendlari butunlay boshqa mijozlar qatlamiga va bozor mavqeyiga ega.
Seat asosan ichki yonuv dvigatelli va hamyonbop avtomobillarga eʼtibor qaratadi. Bu esa elektrlashtirish jarayoni nisbatan sekin kechayotgan Yevropadan tashqaridagi bozorlar uchun juda muhimdir.
Shunday qilib, kompaniya bir vaqtning oʻzida ham anʼanaviy avtomobillarni saqlab qolish, ham bosqichma-bosqich yangi texnologiyalarga oʻtish strategiyasini amalga oshirmoqda. Kelajakda Seat brendi ostida chiqariladigan elektromobillar oʻzining qulayligi va hamyonbopligi bilan ajralib turishi kutilmoqda.

«Seat» kompaniyasi yangi электромобили и гибридные модели представляет.
Компания Seat планирует представить свои новые электромобили по мере снижения производственных затрат. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Руководство компании отметило, что бренд не ограничится простым переоснащением моделей Cupra, а в будущем получит полностью отдельную линейку моделей. Об этом сообщают международные издания.
После долгого перерыва Seat представила обновленные версии супермини Ibiza и кроссовера Arona. Это первые крупные инвестиции в бренд с момента выхода модели Leon четвертого поколения в 2020 году.
Ожидается, что в следующем году для этих моделей будут представлены и новые гибридные двигатели. Поскольку такие внедорожники, как Ateca и Tarraco, были сняты с производства, линейка Seat в настоящее время ограничена в основном тремя бензиновыми моделями.
Хотя компания направляет основные ресурсы на быстроразвивающийся бренд Cupra, генеральный директор Маркус Хаупт подчеркнул, что бренд Seat по-прежнему остается важным наследием для компании и инвестиции в него продолжатся. По мнению руководства, приоритетной задачей останется сохранение уникальных особенностей бренда и их дополнение современными технологиями.
По словам Хаупта, более серьезные обсуждения будущего бренда начнутся к 2029-2030 годам, когда экологические требования ужесточатся. В настоящее время высокая стоимость технических платформ для электромобилей остается основным препятствием для доступных брендов, таких как Seat, однако с сокращением затрат ситуация может измениться.
Компания ожидает появления более дешевых технологий, что позволит производить электрический транспорт, ориентированный на широкие массы. Бренды Seat и Cupra имеют совершенно разные сегменты клиентов и рыночное позиционирование.
Seat в основном фокусируется на доступных автомобилях с двигателями внутреннего сгорания. Это очень важно для рынков за пределами Европы, где процесс электрификации проходит относительно медленно.
Таким образом, компания реализует стратегию одновременного сохранения традиционных автомобилей и постепенного перехода на новые технологии. Ожидается, что электромобили, которые в будущем будут выпускаться под брендом Seat, будут отличаться своим комфортом и доступностью.