Ushbu muhim yangilik haqida Britaniyaning nufuzli Just Auto nashri ma’lumot tarqatdi. Loyihaning dastlabki bosqichida poytaxtimizda avtomobillarni yirik bo‘g‘inli yig‘ish jarayonini yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan bo‘lib, kelgusida ishlab chiqarishni Angren erkin iqtisodiy zonasi hududiga ko‘chirish va mahalliylashtirish darajasini sezilarli darajada oshirish maqsad qilingan.
Mazkur yirik loyiha 2025-yil iyun oyida strategik hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolagan O‘zavtosanoat davlat kompaniyasi bilan yaqin hamkorlikda amalga oshiriladi. Xorijiy nashrning tahlillariga ko‘ra, O‘zbekiston avtomobilsozlik sohasi so‘nggi yillarda barqaror va jadal o‘sish sur’atlarini namoyon etib kelmoqda.
Hozirgi kunda mamlakatimizda Chevrolet, BYD, KIA va Hyundai kabi dunyoga mashhur brendlar bilan hamkorlikda mahsulot tayyorlayotgan beshta yirik zavod muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Bu esa mamlakatning mintaqadagi avtomobil ishlab chiqarish markaziga aylanayotganidan dalolat beradi.
Bugungi kunda sohada 10 mingdan ortiq malakali mutaxassis mehnat qilayotgani, shuningdek, 300 dan ziyod mahalliy korxona avtomobil ishlab chiqaruvchilarni zarur butlovchi qismlar bilan ta’minlab kelayotgani sohaning salohiyati naqadar yuqori ekanini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan ishlab chiqarishni mahalliylashtirish jarayonini yanada chuqurlashtirish, ilmiy-tadqiqot ishlarini kengaytirish hamda 2026-yil yakuniga qadar avtokomponentlar bozorini rivojlantirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berilgan.
Volkswagen kabi nufuzli brendning kirib kelishi mamlakat iqtisodiyoti uchun yangi ish o‘rinlari va zamonaviy texnologiyalar demakdir.

Volkswagen организует мощности по производству автомобилей в Ташкенте
Всемирно известный немецкий автоконцерн Volkswagen планирует организовать крупные производственные мощности в городе Ташкенте в рамках программы развития автомобильной промышленности Узбекистана. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Об этой важной новости сообщило авторитетное британское издание Just Auto. На начальном этапе проекта в нашей столице планируется наладить процесс крупноузловой сборки автомобилей, а в дальнейшем предполагается перенести производство на территорию свободной экономической зоны «Ангрен» и значительно повысить уровень локализации.
Данный масштабный проект будет реализован в тесном сотрудничестве с государственной компанией «Узавтосаноат», с которой в июне 2025 года было подписано соглашение о стратегическом партнерстве. Согласно анализу зарубежного издания, автомобильная отрасль Узбекистана в последние годы демонстрирует стабильные и стремительные темпы роста.
На сегодняшний день в нашей стране успешно функционируют пять крупных заводов, выпускающих продукцию в сотрудничестве с такими всемирно известными брендами, как Chevrolet, BYD, KIA и Hyundai. Это свидетельствует о том, что страна превращается в региональный центр автомобилестроения.
То, что сегодня в отрасли трудятся более 10 тысяч квалифицированных специалистов, а более 300 местных предприятий обеспечивают автопроизводителей необходимыми комплектующими, показывает, насколько высок потенциал отрасли. В то же время главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым определены конкретные задачи по дальнейшему углублению процесса локализации производства, расширению научно-исследовательских работ и развитию рынка автокомпонентов до конца 2026 года.
Приход такого престижного бренда, как Volkswagen, означает для экономики страны новые рабочие места и современные технологии.