«Toyota» kompaniyasining aprel oyidagi savdosi dunyo bo'ylab pasaydi
GlobalData Automotive tahliliy ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning aprel oyida Toyota kompaniyasining dunyo bo‘ylab avtomobil savdosi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 3,1 foizga pasaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Umumiy hisobda kompaniya bir oy davomida 849 306 dona avtomobil sotishga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu pasayish turli mamlakatlardagi bozor holatining turlicha o‘zgarishi natijasida yuzaga keldi.
Masalan, Yaponiyaning ichki bozorida savdo hajmi 24,2 foizga sezilarli darajada oshgan bo‘lsa, xorijiy mamlakatlarga yetkazib berish ko‘rsatkichlari 7,5 foizga kamaygan. Eng katta pasayish Xitoy bozorida qayd etildi.
U yerda sotuvlar hajmi 25,4 foizga tushib ketib, jami 106,5 mingta avtomobilni tashkil etdi. Shuningdek, Yaqin Sharq mamlakatlarida ham avtomobillarga bo‘lgan talab 33,7 foizga kamaygani kuzatildi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari bozorida esa ko‘rsatkichlar 4,6 foizga pasayib, xaridorlarga 222 378 dona mashina yetkazib berildi. Kompaniya mutaxassislari ushbu holatni tarif siyosatidagi o‘zgarishlar hamda ommabop Toyota RAV4 modelining yangi avlodiga o‘tish jarayoni bilan izohlamoqda.
Umumiy pasayish fonida Rossiya bozorida mutlaqo teskari holat kuzatildi. Avtostat agentligi taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, aprel oyida ushbu mamlakatda 2 789 ta yangi Toyota avtomobili ro‘yxatga olingan.
Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 70 foizga ko‘p demakdir. Bunday keskin o‘sish o‘tgan yilgi ko‘rsatkichlarning juda past bo‘lgani va muqobil import hajmining ortishi bilan bog‘liqdir.
Hozirgi vaqtda Rossiya bozoriga kirib kelayotgan Toyota avtomobillarining asosiy qismi Xitoy orqali yetkazib berilmoqda. Garchi brend rasman ushbu bozorni tark etganini e’lon qilgan bo‘lsa-da, xususiy dilerlar va parallel import kanallari orqali yetkazib berish zanjiri faol ishlashda davom etmoqda.
Bu esa xalqaro cheklovlarga qaramasdan, iste’molchilar orasida brend mahsulotlariga bo‘lgan qiziqish hamon yuqoriligini ko‘rsatadi. Toyota global bozordagi o‘z o‘rnini saqlab qolish uchun yangi modellarni ishlab chiqish va bozor talablariga moslashishda davom etmoqda.

Продажи компании «Toyota» в апреле по всему миру снизились
Согласно аналитическим данным GlobalData Automotive, в апреле текущего года мировые продажи автомобилей компании Toyota снизились на 3,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В общей сложности за один месяц компании удалось продать 849 306 автомобилей. Данное снижение стало результатом различной динамики рыночных условий в разных странах.
Например, на внутреннем рынке Японии объем продаж значительно вырос на 24,2%, в то время как показатели поставок в зарубежные страны сократились на 7,5%. Наибольшее снижение было зафиксировано на рынке Китая.
Там объем продаж упал на 25,4%, составив в общей сложности 106,5 тысяч автомобилей. Также в странах Ближнего Востока наблюдалось снижение спроса на автомобили на 33,7%.
На рынке США показатели снизились на 4,6%, покупателям было поставлено 222 378 машин. Специалисты компании объясняют эту ситуацию изменениями в тарифной политике, а также процессом перехода на новое поколение популярной модели Toyota RAV4.
На фоне общего спада на российском рынке наблюдалась прямо противоположная ситуация. Согласно данным агентства Автостат, в апреле в этой стране было зарегистрировано 2 789 новых автомобилей Toyota.
Это на 70% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Такой резкий рост связан с очень низкими показателями прошлого года и увеличением объемов параллельного импорта.
В настоящее время основная часть автомобилей Toyota, поступающих на российский рынок, поставляется через Китай. Несмотря на то, что бренд официально объявил об уходе с этого рынка, цепочка поставок через частных дилеров и каналы параллельного импорта продолжает активно функционировать.
Это свидетельствует о том, что, несмотря на международные ограничения, интерес потребителей к продукции бренда остается высоким. Toyota продолжает разрабатывать новые модели и адаптироваться к требованиям рынка, чтобы сохранить свои позиции на глобальном рынке.