«Stellantis» robotaksilar uchun maxsus platformani ishlab chiqmoqda
Autocar.co.uk xabarida bu haqda ma’lumot berilgan. Stellantis tarkibiga kiruvchi Peugeot va Vauxhall kabi brendlar endilikda avtonom boshqaruv tizimlari bilan integratsiyalashgan maxsus furgon va yengil avtomobillarni ishlab chiqaradi.
Ma’lum qilinishicha, yangi platforma nafaqat an’anaviy haydovchilar, balki sun’iy intellekt tomonidan boshqariladigan servislar uchun ham texnik jihatdan mukammal qilib loyihalashtirilgan. Uber va Wayve bilan strategik hamkorlik loyiha doirasida Stellantis Buyuk Britaniyaning avtonom dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchisi Wayve hamda dunyodagi eng yirik yo‘lovchi tashish xizmati Uber bilan uch tomonlama shartnoma imzoladi.
Ushbu hamkorlik doirasida joriy yildan boshlab dunyoning 10 ta yirik shahrida, jumladan Londonda robotaksilarning keng ko‘lamli sinovlari boshlanishi rejalashtirilgan. Ushbu hamkorlikning ahamiyati shundaki, Stellantis faqatgina temir korpus yetkazib beruvchi emas, balki yuqori texnologiyali transport xizmatlarining ajralmas qismiga aylanmoqda.
Uber platformasi orqali foydalanuvchilar haydovchisiz Stellantis avtomobillarini buyurtma qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar, bu esa kompaniya uchun yangi daromad manbalarini ochadi. O‘zbekiston bozori uchun istiqbollar O‘zbekiston avtomobil bozorida Stellantis brendlari, xususan Peugeot va Opel modellari ma’lum darajada mavjudligini hisobga olsak, global miqyosdagi ushbu texnologik sakrash kelajakda mahalliy infratuzilmaga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Mamlakatimizda aqlli shahar va raqamli iqtisodiyot loyihalari rivojlanayotgan bir paytda, bunday avtonom platformalar jamoat transporti va yetkazib berish xizmatlarini tubdan o‘zgartirishi kutilmoqda. Ekspertlarning fikricha, STLA One platformasining muvaffaqiyati Stellantis’ning Tesla va Xitoyning BYD kabi texnologik gigantlari bilan raqobatda qanchalik chidamli ekanligini ko‘rsatadi.
Avtonom boshqaruv texnologiyasi nafaqat qulaylik, balki yo‘llarda xavfsizlikni oshirish va yoqilg‘i sarfini optimallashtirishga ham xizmat qiladi. Yaqin kelajakda Stellantis ushbu platforma asosida nafaqat kichik xatchbeklar, balki tijorat maqsadlarida foydalaniladigan yirik furgonlarni ham taqdim etishni rejalashtirmoqda.
Bu esa logistika kompaniyalari uchun haydovchisiz yetkazib berish tizimini joriy qilishda muhim qadam bo‘ladi.

«Stellantis» разрабатывает специальную платформу для роботакси.
Компания решила полностью адаптировать свою новую платформу STLA One, дебют которой ожидается в следующем году, под требования операторов роботакси. Этот шаг отражает стратегию автопроизводителя стать ключевым поставщиком в экосистеме будущего городского транспорта.
Об этом сообщает Autocar.co.uk. Бренды, входящие в состав Stellantis, такие как Peugeot и Vauxhall, в настоящее время производят специальные фургоны и легкие автомобили, интегрированные с системами автономного управления.
Как сообщается, новая платформа спроектирована не только для традиционных водителей, но и технически оптимизирована для сервисов, управляемых искусственным интеллектом. В рамках стратегического сотрудничества с Uber и Wayve Stellantis, производитель программного обеспечения для автономного вождения из Великобритании Wayve, а также крупнейший в глобальный сервис по перевозке пассажиров Uber, подписали трехстороннее соглашение.
В рамках этого сотрудничества, начиная с текущего года, планируется начать широкомасштабные испытания роботакси в десяти крупных городах мира, включая Лондон. Значимость этого сотрудничества заключается в том, что Stellantis перестает быть merely поставщиком шасси и становится неотъемлемой частью высокотехнологичных транспортных услуг.
Через платформу Uber пользователи смогут заказывать автомобили Stellantis без водителя, что открывает для компании новые источники дохода. Для рынка Узбекистана перспективы таковы: учитывая, что бренды Stellantis, особенно Peugeot и Opel, уже присутствуют на узбекском автомобильном рынке в определенной степени, этот глобальный технологический сдвиг в будущем может повлиять и на местную инфраструктуру.
В нашей стране, где одновременно развиваются проекты умных городов и цифровой экономики, ожидается, что такие автономные платформы кардинально изменят общественный транспорт и службы доставки.
По мнению экспертов, успех платформы STLA One покажет, насколько конкурентоспособен Stellantis в борьбе с технологическими гигантами, такими как Tesla и китайский BYD.
Технология автономного управления служит не только удобству, но и повышению безопасности на дорогах и оптимизации расхода топлива. В ближайшем будущем Stellantis планирует на базе этой платформы предлагать не только маленькие хэтчбеки, но и крупные фургоны, используемые в коммерческих целях.