O‘zbekistonda elektromobillar soni 109 mingdan oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yil 1 aprel holatida O‘zbekiston bo‘yo‘li 109,2 mingta elektromobil ro‘yxatdan o‘tgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hududlar bo‘yicha eng ko‘p elektromobil Toshkent shahrida ro‘yxatga olingan. Poytaxtda jami 79 851 ta elektromobil mavjud bo‘lib, bu respublikadagi umumiy sonning asosiy qismini tashkil qiladi.
Keyingi o‘rinlarda Toshkent viloyatida 8 194 ta va Samarqand viloyatida 4 525 ta elektromobil qayd etilgan. Shuningdek, Xorazm viloyatida 3 042 ta, Qashqadaryo viloyatida 2 611 ta, Farg‘ona viloyatida esa 2 231 ta elektromobil ro‘yxatdan o‘tgan.
Navoiy viloyatida 1 756 ta, Buxoro viloyatida 1 685 ta, Andijon viloyatida 1 477 ta, Namangan viloyatida 1 156 ta, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 1 010 ta, Sirdaryo viloyatida 799 ta, Jizzax viloyatida 517 ta va Surxondaryo viloyatida 315 ta elektromobil mavjud. Bu ma’lumotlar elektromobillar asosan poytaxt va unga yaqin hududlarda ko‘proq jamlanganini ko‘rsatmoqda.
Bunday taqsimot transport vositalarining ijtimoiy-iqtisodiy ahamiyatini oshirishga olib kelmoqda. Kelajakda bu raqamlar o‘sishda davom etishi kutilmoqda.

Количество электромобилей в Узбекистане превысило 109 тысяч
Согласно данным Национального статистического комитета, на 1 апреля 2026 года в Узбекистане зарегистрировано 109,2 тысячи электромобилей. Об этом сообщил Zamin.uz.
По регионам наибольшее количество электромобилей зарегистрировано в городе Ташкент. В столице насчитывается 79 851 электромобиль, что составляет основную часть общего числа по республике.
Далее следуют Ташкентская область с 8 194 электромобилями и Самаркандская область с 4 525 электромобилями. Кроме того, в Хорезмской области зарегистрировано 3 042 электромобиля, в Кашкадарьинской области — 2 611, в Ферганской области — 2 231 электромобиль.
В Навоийской области — 1 756 электромобилей, в Бухарской области — 1 685, в Андижанской области — 1 477, в Наманганской области — 1 156, в Республике Каракалпакстан — 1 010, в Сырдарьинской области — 799, в Джизакской области — 517 и в Сурхандарьинской области — 315 электромобилей. Эти данные показывают, что электромобили преимущественно сосредоточены в столице и прилегающих к ней регионах.
Такой распределение способствует повышению социально-экономической значимости транспортных средств. Ожидается, что в будущем эти показатели будут продолжать расти.