BMW M3 Touring yangi Neue Klasse avlodida ham ishlab chiqariladi
Germaniyaning BMW konserni o‘zining eng mashhur sport avtomobillaridan biri bo‘lgan M3 Touring universalini yangi Neue Klasse platformasiga asoslangan avlodda ham ishlab chiqarishni davom ettiradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror kutilmaganda AQSH va Xitoy kabi yirik bozorlarda ushbu turdagi kuzovga bo‘lgan talabning keskin ortishi bilan bog‘liq. Garchi M3 sedani oltinchi avlodga yetgan bo‘lsa-da, uning universal talqini faqat 2021-yilda G80 avlodi bilan paydo bo‘lgan edi.
Autocar nashri xabariga ko‘ra, joriy modelning muvaffaqiyati kompaniya rahbariyatini hayratda qoldirgan. Yangi avlod M3 Touring yaqinda namoyish etilgan Vision M Neue Klasse konsepti asosida yaratiladi.
Hozirgi model 523 ot kuchiga ega 3,0 litrli tvin-turbo dvigatel bilan jihozlangan bo‘lsa, kelajakdagi model ham ichki yonuv dvigatelli, ham to‘liq elektr quvvati bilan harakatlanuvchi versiyalarda taqdim etilishi kutilmoqda. BMW M savdo bo‘limi rahbari Sylvia Neubauerning so‘zlariga ko‘ra, M3 Touring brend portfelidagi eng muvaffaqiyatli modellardan biriga aylandi.
Qiziqarli jihati shundaki, an’anaviy ravishda universallarni xush ko‘rmaydigan Xitoy bozorida ushbu model haqiqiy turush ramziga aylangan. Xitoyda oddiy 3 Series Touring sotilmasa-da, aynan M3 Touring modeli katta talab bilan kutib olindi.
Xuddi shunday holat AQSHda ham kuzatilmoqda. Amerikalik iste’molchilar odatda SUV va yirik o‘lchamli avtomobillarni afzal ko‘rishadi, biroq M3 Touring ushbu bozorda o‘z o‘rnini topa oldi.
Neubauerning ta’kidlashicha, dilerlar ushbu modelni sotish uchun ortiqcha harakat qilishlariga hojat qolmayapti, chunki mijozlarning o‘zi navbatda turibdi. Yangi avlod M3 Touring to‘rtta elektr dvigatel bilan jihozlangan kvad-motorli tizimga ega bo‘lishi mumkin.
Bu esa avtomobilning dinamik ko‘rsatkichlarini mutlaqo yangi bosqichga olib chiqadi. BMW o‘zining asosiy raqobatchisi Mercedes-Benz kompaniyasidan farqli o‘laroq, xaridorlarga tanlov imkoniyatini qoldirishni maqsad qilgan.
Ya’ni, mijozlar ham an’anaviy benzinli, ham zamonaviy elektr versiyalaridan birini tanlashlari mumkin bo‘ladi. O‘zbekiston avtomobil bozorida ham BMW brendining sport modellari, xususan, M seriyasi o‘z ishqibozlariga ega.
Garchi bizning hududda sedan kuzovi ommabop bo‘lsa-da, global miqyosdagi universallar trendi mahalliy premium segmentga ham ta’sir o‘tkazishi mumkin. Yangi Neue Klasse platformasi BMW uchun nafaqat texnologik sakrash, balki dizayn falsafasining butunlay yangilanishini anglatadi.
Kompaniya ishlab chiqarish hajmini oshirishni rejalashtirmoqda, chunki talab taklifdan bir necha barobar yuqori bo‘lib qolmoqda. Bu esa M3 Touring modelining kelajagi porloq ekanidan va u yaqin yillarda konveyerdan tushmasligidan dalolat beradi.

BMW M3 Touring будет производиться и в новом поколении Neue Klasse.
Немецкий концерн BMW продолжит выпуск универсала M3 Touring, одного из своих самых популярных спортивных автомобилей, и в поколении на базе новой платформы Neue Klasse. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное решение связано с неожиданным резким ростом спроса на этот тип кузова на таких крупных рынках, как США и Китай. Хотя седан M3 достиг уже шестого поколения, его версия универсал появилась только в 2021 году с поколением G80.
По сообщению издания Autocar, успех текущей модели удивил руководство компании. Новое поколение M3 Touring будет создано на основе недавно представленного концепта Vision M Neue Klasse.
Если нынешняя модель оснащена 3,0-литровым твин-турбо двигателем мощностью 523 лошадиные силы, то будущая модель, как ожидается, будет представлена как в версиях с двигателем внутреннего сгорания, так и в полностью электрических версиях. По словам главы отдела продаж BMW M Сильвии Нойбауэр, M3 Touring стал одной из самых успешных моделей в портфеле бренда.
Интересно, что на китайском рынке, где традиционно не любят универсалы, эта модель стала настоящим символом статуса. Хотя обычный 3 Series Touring в Китае не продается, именно модель M3 Touring была встречена с огромным спросом.
Аналогичная ситуация наблюдается и в США. Американские потребители обычно предпочитают SUV и полноразмерные автомобили, однако M3 Touring смог найти свое место на этом рынке.
Нойбауэр отметила, что дилерам не приходится прилагать лишних усилий для продажи этой модели, так как клиенты сами стоят в очереди. Новое поколение M3 Touring может получить систему квадромоторов с четырьмя электродвигателями.
Это выведет динамические показатели автомобиля на совершенно новый уровень. В отличие от своего главного конкурента, компании Mercedes-Benz, BMW стремится оставить покупателям возможность выбора.
То есть клиенты смогут выбрать либо традиционный бензиновый, либо современный электрический вариант. На автомобильном рынке Узбекистана спортивные модели бренда BMW, в частности серия M, также имеют своих поклонников.
Хотя в нашем регионе популярен кузов седан, глобальный тренд на универсалы может повлиять и на местный премиум-сегмент. Новая платформа Neue Klasse означает для BMW не только технологический скачок, но и полное обновление философии дизайна.
Компания планирует увеличить объемы производства, так как спрос в несколько раз превышает предложение. Это свидетельствует о том, что будущее модели M3 Touring выглядит многообещающим и она не сойдет с конвейера в ближайшие годы.