Xitoy avtomobil bozori nafaqat miqyosi, balki ishlab chiqarish sifati bo‘yicha ham jahon standartlariga yaqinlashib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
J.D. Power xalqaro tahliliy agentligining Xitoy bo‘linmasi mamlakat hududida yig‘iladigan eng ishonchli va sifatli benzinli avtomobillar reytingini e’lon qildi.
Tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, ichki bozorda ishlab chiqarilgan modellar orasida Toyota, Volkswagen va Geely kabi brendlar yetakchilikni qo‘lga kiritgan. Ushbu keng ko‘lamli tadqiqot 2025-yil iyulidan 2026-yil fevraligacha yangi avtomobil xarid qilgan 13 919 nafar egasining fikriga asoslangan.
Mutaxassislar 127 ta modelni 218 xil parametr bo‘yicha, jumladan, elektronika ishlashi, yig‘uv sifati, qulaylik va dvigatel samaradorligi kabi to‘qqizta asosiy kategoriya bo‘yicha baholaganlar. Reytingning asosiy ko‘rsatkichi sifatida PP100, ya’ni har 100 ta avtomobilga to‘g‘ri keladigan muammolar soni tanlangan bo‘lib, bu raqam qanchalik past bo‘lsa, model shunchalik ishonchli hisoblanadi.
Sifat darajasi oshib bormoqda. J.D.
Power ma’lumotiga ko‘ra, joriy yilda Xitoy avtomobil bozoridagi umumiy sifat ko‘rsatkichi sezilarli darajada yaxshilangan. O‘tgan yilgi 219 PP100 ko‘rsatkichi bu yil 211 PP100 gacha tushgan.
Bu ishlab chiqaruvchilarning texnologik jarayonlarni takomillashtirayotganidan dalolat beradi. Premium brendlar orasida Land Rover, 200 PP100 bilan, eng yaxshi natijani qayd etgan bo‘lsa, undan keyingi o‘rinlarni Cadillac, 203, Volvo, 206, Porsche, 210 va Lexus, 212, egallagan.
O‘zbekiston bozorida ham keng ommalashgan Xitoy milliy brendlari orasida Chery, 213 PP100, yetakchilikni o‘z qo‘liga oldi. Shuningdek, kuchli beshlikdan Geely, 214, Changan, 216, Jetour, 216 va Haval, 219, brendlari joy olgan.
Bu ko‘rsatkichlar mahalliy ishlab chiqaruvchilarning jahon gigantlari bilan raqobat qila olish darajasiga yetganini ko‘rsatmoqda. Segmentlar bo‘yicha yetakchilar aniqlandi.
Tadqiqot doirasida turli sinfdagi eng yaxshi modellar ham belgilandi. Ularning aksariyati bugungi kunda O‘zbekiston ko‘chalarida ham tez-tez uchraydi.
Kichik krossoverlar orasida Geely Coolray katta shuhratga ega. Ixcham avtomobillar turkumida Volkswagen Golf va Honda Civic yetakchilik qilmoqda.
O‘rta o‘lchamli krossoverlar bo‘yicha Toyota RAV4 va Honda CR-V yetakchilikni qo‘lga kiritgan. Hashamatli modellar toifasida esa Volvo S90 va Land Rover Discovery Sport yetakchi o‘rinni egalladi.
Ushbu reyting avtomobil ixlosmandlari uchun muhim qo‘llanma bo‘lib xizmat qiladi. Ayniqsa, O‘zbekistonga Xitoydan import qilinayotgan avtomobillar oqimi oshgan bir paytda, Toyota RAV4 yoki Geely Coolray kabi modellarning yuqori sifat ko‘rsatkichlari xaridorlarning tanloviga bevosita ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Китайский автомобильный рынок приближается к мировым стандартам.
Китайский автомобильный рынок приближается к мировым стандартам не только по масштабам, но и по качеству производства. Об этом сообщил Zamin.uz.
Китайское подразделение международного аналитического агентства J.D. Power опубликовало рейтинг самых надежных и качественных бензиновых автомобилей, собираемых на территории страны.
Результаты исследования показывают, что среди моделей, произведенных на внутреннем рынке, лидерство захватили такие бренды, как Toyota, Volkswagen и Geely. Это масштабное исследование основано на мнениях 13 919 владельцев, которые приобрели новый автомобиль в период с июля 2025 года по февраль 2026 года.
Специалисты оценили 127 моделей по 218 параметрам, включая девять основных категорий, таких как работа электроники, качество сборки, комфорт и эффективность двигателя. В качестве основного показателя рейтинга был выбран PP100, то есть количество проблем на каждые 100 автомобилей; чем ниже это число, тем более надежной считается модель.
Уровень качества растет. По данным J.D.
Power, в текущем году общий показатель качества на китайском автомобильном рынке значительно улучшился. Прошлогодний показатель 219 PP100 в этом году снизился до 211 PP100.
Это свидетельствует о том, что производители совершенствуют технологические процессы. Среди премиальных брендов лучший результат показал Land Rover с 200 PP100, за ним следуют Cadillac (203), Volvo (206), Porsche (210) и Lexus (212).
Среди китайских национальных брендов, широко распространенных и на рынке Узбекистана, лидерство занял Chery с 213 PP100. Также в пятерку сильнейших вошли бренды Geely (214), Changan (216), Jetour (216) и Haval (219).
Эти показатели демонстрируют, что местные производители достигли уровня, позволяющего конкурировать с мировыми гигантами. Определены лидеры по сегментам.
В рамках исследования также были определены лучшие модели различных классов. Большинство из них сегодня часто встречаются и на улицах Узбекистана.
Среди малых кроссоверов большую популярность имеет Geely Coolray. В категории компактных автомобилей лидируют Volkswagen Golf и Honda Civic.
В сегменте среднеразмерных кроссоверов лидерство захватили Toyota RAV4 и Honda CR-V. В категории люксовых моделей ведущие позиции заняли Volvo S90 и Land Rover Discovery Sport.
Данный рейтинг служит важным руководством для любителей автомобилей. Особенно в период роста потока автомобилей, импортируемых в Узбекистан из Китая, высокие показатели качества таких моделей, как Toyota RAV4 или Geely Coolray, могут напрямую повлиять на выбор покупателей.
Специалисты отмечают, что бензиновые двигатели по-прежнему сохраняют высокие результаты в плане надежности.