«Bentley» kompaniyasi o‘zining ilk elektromobilini sentabrda taqdim etadi
Britaniyaning hashamatli avtomobillar ishlab chiqaruvchi Bentley kompaniyasi o‘z tarixidagi ilk to‘liq elektr quvvati bilan harakatlanuvchi model — Torcal taqdimotiga rasman tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya matbuot xizmati bergan xabarga ko‘ra, yangi elektromobilning jahon premyerasi joriy yilning 23-sentabr kuni London shahrida bo‘lib o‘tadi. Ushbu voqea afsonaviy brend uchun mutlaqo yangi davr boshlanishini anglatadi.
Dunyo avtomobil sanoati vakillari ushbu yangilikni katta qiziqish bilan kutmoqda. Bentley kompaniyasi bosh direktori Frank-Steffen Valliserning ta’kidlashicha, Torcal modeli brend uchun barcha asosiy yo‘nalishlarda yangi standartlarni o‘rnatadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu loyiha kompaniya tarixidagi eng puxta o‘ylangan va muhandislik jihatidan mukammal avtomobil bo‘lishi kutilmoqda. Mazkur qadam brendning global elektrifikatsiya strategiyasining muhim bir qismi hisoblanadi.
Kompaniya kelajakda butunlay ekologik toza transport vositalariga o‘tishni maqsad qilgan. Yangi modelning nomi Bentley an’analariga sodiq qolgan holda tanlangan.
Torcal nomi Ispaniyadagi El Torcal de Antequera tabiiy bog‘idan olingan bo‘lib, u o‘zining noyob ohaktosh qoyalari bilan mashhurdir. Shu bilan birga, bu nom lotincha aylantiruvchi moment so‘zi bilan hamohang bo‘lib, elektromobilning yuqori dinamik imkoniyatlariga ishora qiladi.
Torcal zamonaviy Bentley modellar qatorida Bentayga va Batur kabi mashhur avtomobillar bilan bir safdan joy oladi. Avvalroq ushbu modelning sinov namunalari bir necha bor mutaxassislar e’tiboriga tushgan edi.
Avtomobil Shimoliy qutb doirasidagi ekstremal sovuq sharoitlarda va Germaniyaning mashhur poyga trassalarida jiddiy sinovdan o‘tkazilgan. Tashqi ko‘rinishida avtomobilning qiya tomi va o‘ziga xos chiziqlari ko‘zga tashlanadi.
Interyer borasida ham Bentley an’anaviy hashamatni saqlab qolgan holda zamonaviy texnologiyalarni uyg‘unlashtirgan. Qizil charm va sifatli materiallar bilan bezatilgan salon, katta o‘lchamli raqamli displeylar hamda brendga xos bo‘lgan mexanik boshqaruv tugmalari mijozlarga yuqori darajadagi qulaylikni taqdim etadi.
Bentley vakillarining bildirishicha, garchi bu mutlaqo yangi konsepsiya bo‘lsa-da, avtomobil brendning bir asrdan ortiq vaqt davomida shakllangan qadriyatlarini saqlab qoladi. Ya’ni, qo‘l mehnati bilan ishlov berilgan hashamatli detallar va mislsiz quvvat Torcal modelining ham asosi bo‘lib xizmat qiladi.
Taqdimot yaqinlashgani sayin kompaniya yangi tafsilotlarni ochiqlashda davom etishini ma’lum qilgan. Bu esa avtomobil ixlosmandlari orasida hayajonni yanada oshirmoqda.

Компания «Bentley» представит свой первый электромобиль в сентябре.
Британский производитель роскошных автомобилей Bentley официально готовится к презентации Torcal — первой в своей истории модели, работающей на полностью электрической тяге. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению пресс-службы компании, мировая премьера нового электромобиля состоится 23 сентября этого года в Лондоне. Это событие ознаменует начало совершенно новой эры для легендарного бренда.
Представители мировой автомобильной промышленности с большим интересом ждут этой новости. По словам генерального директора компании Bentley Франка-Штеффена Валлизера, модель Torcal установит новые стандарты для бренда по всем основным направлениям.
По его словам, ожидается, что этот проект станет самым продуманным и инженерно совершенным автомобилем в истории компании. Данный шаг является важной частью глобальной стратегии электрификации бренда.
В будущем компания стремится полностью перейти на экологически чистые транспортные средства. Название новой модели было выбрано в соответствии с традициями Bentley.
Название Torcal заимствовано из природного парка Эль Торкал-де-Антекера в Испании, который славится своими уникальными известняковыми скалами. В то же время это название созвучно с латинским словом, означающим крутящий момент, что указывает на высокие динамические возможности электромобиля.
Torcal встанет в один ряд с такими известными автомобилями, как Bentayga и Batur, в линейке современных моделей Bentley. Ранее тестовые образцы этой модели несколько раз попадали в поле зрения специалистов.
Автомобиль прошел серьезные испытания в экстремальных холодных условиях Заполярья и на знаменитых гоночных трассах Германии. В экстерьере выделяются покатая крыша и характерные линии кузова.
Что касается интерьера, Bentley совместила современные технологии, сохранив традиционную роскошь. Салон, отделанный красной кожей и высококачественными материалами, крупногабаритные цифровые дисплеи и характерные для бренда механические кнопки управления обеспечат клиентам высочайший уровень комфорта.
Представители Bentley заявляют, что, несмотря на абсолютно новую концепцию, автомобиль сохранит ценности бренда, формировавшиеся более века. То есть, роскошные детали ручной работы и непревзойденная мощность станут основой и модели Torcal.
Компания сообщила, что по мере приближения презентации продолжит раскрывать новые детали. Это еще больше подогревает ажиотаж среди любителей автомобилей.