Germaniyaning Mercedes-Benz kompaniyasi rahbariyati avtomobillarni raqamlashtirish jarayonida me’yordan oshib ketilganini va barcha boshqaruv elementlarini sensorli ekranlarga o‘tkazish g‘oyasi kutilgan natijani bermaganini rasman tan oldi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Haydovchilarning kundalik foydalanishdagi qulayligini oshirish o‘rniga, murakkab raqamli tizimlar qo‘shimcha qiyinchiliklarni keltirib chiqarayotgani ma’lum bo‘ldi. Shu sababli, kompaniya avtomobil boshqaruvidagi an’anaviy jismoniy tugmalarni bosqichma-bosqich qaytarishga qaror qildi.
Mercedes-Benz bosh direktori Ola Kalleniusning ta’kidlashicha, kompaniya va butun avtomobilsozlik sanoati interfeyslarni raqamlashtirish borasida biroz ortiqcha qadam tashlagan. So‘nggi yillarda nemis brendi o‘zining yangi modellarida deyarli barcha funksiyalarni sensorli panellarga ko‘chirishga faol intildi.
Buning yorqin misoli sifatida ayrim flagman avtomobillarda o‘rnatilgan, umumiy kengligi 1,4 metrdan oshadigan uchta birlashtirilgan ekrandan iborat MBUX Hyperscreen tizimini ko‘rsatish mumkin. Sensorli ekranlar va haydovchilar noroziligi Biroq, bunday texnologik yondashuv avtomobil ishqibozlari va soha mutaxassislari tomonidan keskin tanqid qilindi.
Ko‘plab haydovchilar hatto eng oddiy va zaruriy amallarni bajarish uchun ham murakkab multimedia menyulari ichida adashib qolayotganidan, bu esa yo‘l harakati xavfsizligiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganidan shikoyat qilishdi. Avtomobilni boshqarish jarayoni haydovchini chalg‘itmaydigan darajada sodda va tushunarli bo‘lishi kerakligi borasidagi talablar kundan-kunga ortib bordi.
Ola Kalleniusning so‘zlariga ko‘ra, kompaniya endilikda interfeyslar dizayniga o‘zgacha yondashadi. Uning fikricha, avtomobil boshqaruvi shunchalik sodda bo‘lishi kerakki, undan besh yoshli bola ham, tajribali haydovchi ham hech qanday qiyinchiliksiz foydalana olishi lozim.
Muhandislar bilan o‘tkazilayotgan muhokamalarda asosiy e’tibor foydalanuvchi uchun qulaylik yaratishga qaratilmoqda. Jismoniy tugmalarning qaytishi Mercedes-Benz rahbariyati allaqachon ayrim muhim o‘zgarishlarni amalga oshirishga kirishdi.
Xususan, yangi modellarning rul chambariga haydovchilar o‘rganib qolgan jismoniy tugmalar qaytarila boshlandi. Kompaniya faqatgina yangi texnologiyalarni joriy etish maqsadida mijozlarning haqiqiy ehtiyojlari va qulayligini e’tibordan chetda qoldirganini ochiq tan oldi.
Kelgusida Mercedes-Benz avtomobillarida amaliy va foydalanish uchun qulay bo‘lgan an’anaviy tugmalar yana o‘z o‘rnini egallaydi. Avtomobilsozlikda ekranlar hajmi ortishi davom etishi mumkin bo‘lsa-da, boshqaruv elementlarining haddan tashqari qisqarishi jarayoni to‘xtatildi.
Endilikda texnologik yangiliklar va inson omili o‘rtasidagi muvozanatni saqlash kompaniyaning ustuvor vazifasiga aylanadi.

Руководство немецкой компании Mercedes-Benz официально признало, что в процессе цифровизации автомобилей были допущены излишества, и идея перевода всех элементов управления на сенсорные экраны не дала ожидаемого результата. Об этом сообщает One.uz.
Выяснилось, что вместо повышения удобства повседневного использования для водителей сложные цифровые системы создают дополнительные трудности. По этой причине компания приняла решение поэтапно вернуть традиционные физические кнопки управления автомобилем.
Как отметил генеральный директор Mercedes-Benz Ола Каллениус, компания и вся автомобильная промышленность сделали несколько лишние шаги в цифровизации интерфейсов. В последние годы немецкий бренд активно стремился перевести почти все функции в своих новых моделях на сенсорные панели.
Ярким примером этого можно считать систему MBUX Hyperscreen, установленную в некоторых флагманских автомобилях, которая состоит из трех объединенных экранов общей шириной более 1,4 метра. Сенсорные экраны и недовольство водителей Однако такой технологический подход подвергся резкой критике со стороны автолюбителей и экспертов отрасли.
Многие водители жаловались, что даже для выполнения самых простых и необходимых действий они теряются в сложных мультимедийных меню, что негативно сказывается на безопасности дорожного движения. Требования к тому, чтобы процесс управления автомобилем был простым и понятным, не отвлекая водителя, с каждым днем росли.
По словам Ола Каллениуса, компания теперь будет подходить к дизайну интерфейсов иначе. По его мнению, управление автомобилем должно быть настолько простым, чтобы им мог без каких-либо трудностей пользоваться как пятилетний ребенок, так и опытный водитель.
В обсуждениях с инженерами основное внимание уделяется созданию удобства для пользователя. Возвращение физических кнопок Руководство Mercedes-Benz уже приступило к реализации некоторых важных изменений.
В частности, на рулевые колеса новых моделей начали возвращать физические кнопки, к которым привыкли водители. Компания открыто признала, что ради внедрения только новых технологий оставила без внимания реальные потребности и комфорт клиентов.
В будущем в автомобилях Mercedes-Benz традиционные кнопки, удобные в использовании и практичные, снова займут свое место. Хотя увеличение размеров экранов в автомобилестроении может продолжаться, процесс чрезмерного сокращения элементов управления был остановлен.
Теперь поддержание баланса между технологическими новинками и человеческим фактором становится приоритетной задачей компании.