O'zbekistonda avtomobil ishlab chiqarish hajmi olti oyda sezilarli oshdi
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirilganda 26,8 ming donaga ko‘pdir. Mamlakat avtomobil sanoatida ishlab chiqarish sur’atlarining o‘sishi kuzatilayotgan bir paytda, asosiy ulush mahalliy brendlar va yurtimizda yig‘ilayotgan xorijiy rusumlar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Yarim yillik sarhisob natijalariga ko‘ra, avtomobillar orasida Cobalt modeli yetakchilikni qo‘ldan boy bermay kelmoqda. Yanvar va iyun oylari oralig‘ida ushbu rusumdan jami 82 951 dona ishlab chiqarilgan bo‘lib, u bozorning eng talabgir segmentini egallab turibdi.
Ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha ikkinchi o‘rinni Damas avtomobili egalladi. Hisobot davrida ushbu modeldan 42 663 dona tayyorlanib, iste’molchilarga yetkazib berilgan.
Ishlab chiqarish hajmi va rusumlar tahlili Zamonaviy krossover va sedanlar segmentida ham ko‘rsatkichlar barqarorligicha qolmoqda. Xususan, Tracker modeli bo‘yicha ishlab chiqarish hajmi 23 249 donani, Onix rusumi bo‘yicha esa 18 715 donani tashkil etdi.
Bu raqamlar mamlakatimizda ixcham va tejamkor avtomobillarga bo‘lgan qiziqish yuqoriligini ko‘rsatadi. Shuningdek, maxsus yengil avtomobillar toifasida 29 582 dona transport vositasi tayyorlangani qayd etildi.
O‘zbekiston avtomobil bozorida xorijiy brendlarning ham ulushi kengayib bormoqda. Olti oy ichida KIA brendi ostida 15 184 dona avtomobil ishlab chiqarilgan bo‘lsa, elektromobillar va gibridlar bozorida yetakchi bo‘lgan BYD modellaridan 13 405 dona tayyorlandi.
Bundan tashqari, Haval rusumidan 5 061 dona, Chery brendidan esa 4 384 dona mahsulot ishlab chiqarish quvvatlaridan chiqdi. Yangi modellar va maxsus transport vositalari Sanoatdagi yangiliklar qatorida Chevrolet Damas Move rusumli avtomobillarning ishlab chiqarilishi ham alohida e’tiborga loyiq.
Mazkur modeldan hisobot davrida 600 dona tayyorlangan bo‘lib, u o‘z yo‘nalishida yangi taklif sifatida bozorga kirdi. Umumiy hisobda, mamlakat avtomobilsozlik sohasi nafaqat miqdor jihatidan, balki modellar xilma-xilligi bo‘yicha ham rivojlanishda davom etmoqda.
Ushbu statistika mamlakat iqtisodiyotida sanoat tarmoqlarining o‘rni ortib borayotganini va aholining yangi avtomobillarga bo‘lgan ehtiyoji ichki imkoniyatlar hisobidan qoplanayotganini anglatadi. Ishlab chiqarish hajmining ortishi, o‘z navbatida, butlovchi qismlar tayyorlovchi korxonalar faoliyatini ham jadallashtirishga xizmat qilmoqda.

В Узбекистане объём производства автомобилей за шесть месяцев значительно вырос.
В Узбекистане в первые шесть месяцев 2026 года объём производства легковых автомобилей значительно вырос, составив в общей сложности 235 794 единицы. Об этом сообщает One.uz.
По данным статистического агентства, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель увеличился на 26,8 тысячи единиц. В то время как темпы роста производства в автомобильной промышленности страны продолжают расти, основные доли местных брендов и собираемых в нашей стране иностранных моделей корректируются.
Согласно полугодовым итогам, среди автомобилей модель Cobalt сохраняет лидерство. За период с января по июнь было произведено всего 82 951 единиц этой модели, что позволяет ей удерживать позицию самого востребованного сегмента рынка.
По объёму производства второе место занимает автомобиль Damas. За отчётный период было изготовлено и поставлено потребителям 42 663 единицы этой модели.
Объём производства и анализ моделей В сегменте современных кроссоверов и седанов показатели остаются стабильными. В частности, объём производства по модели Tracker составил 23 249 единиц, а по модели Onix — 18 715 единиц.
Эти цифры указывают на высокий интерес к экономичным и доступным автомобилям в нашей стране. Кроме того, в категории специальных лёгких автомобилей зарегистрировано производство 29 582 единиц транспортных средств.
На автомобильном рынке Узбекистана доля иностранных брендов также продолжает расширяться. За шесть месяцев под брендом KIA было произведено 15 184 автомобиля, а в сегменте электромобилей и гибридов лидирующие позиции заняли модели BYD — выпущено 13 405 единиц.
Кроме того, с конвейеров сошло 5 061 единиц продукции под брендом Haval и 4 384 единиц — под брендом Chery. Новые модели и специальные транспортные средства В ряду новостей отрасли стоит отметить запуск производства автомобилей Chevrolet Damas Move, который заслуживает отдельного внимания.
За отчётный период по этой модели было произведено 600 единиц, и она вышла на рынок как новое предложение в своём направлении. В целом, автомобилестроительная отрасль страны развивается не только в количественном отношении, но и по разнообразию моделей.
Эта статистика свидетельствует о том, что роль промышленных секторов в экономике страны укрепляется, а спрос населения на новые автомобили удовлетворяется за счёт внутренних возможностей. Рост объёма производства, в свою очередь, способствует активизации деятельности предприятий по производству комплектующих.