Mazkur avtomobil qatʼiylashib borayotgan ekologik talablarga toʻliq moslashtirilgan boʻlib, benzin va dizel dvigatellarida harakatlanishda davom etadi. Ishlab chiqaruvchi tomonidan mini S-Class deb taʼriflanayotgan ushbu model tashqi koʻrinishidan brendning elektromobillariga xos boʻlgan uch yulduzli optika va radiator panjarasi atrofidagi qoʻshimcha yoritish tizimi bilan boyitilgan.
Bu kabi oʻzgarishlar kompaniyaning elektr va anʼanaviy avtomobillar dizaynini birlashtirish strategiyasining bir qismidir. Tashqi koʻrinish va dizayn oʻziga xosliklari Yangi modelning tashqi dizayni uning sport xarakterini yanada boʻrttirib koʻrsatishga xizmat qiladi.
Garchi uslubiy jihatdan elektromobillarga yaqinlashgan boʻlsa-da, C-Class oʻzining batareyali muqobillaridan pastroq oʻrnashgani va tom qismining oʻziga xos qiyaligi bilan ajralib turadi. Shuningdek, avtomobilning universal koʻrinishdagi versiyasi ham yangilangan tormoz chiroqlari bilan jihozlangan.
Mazkur oʻzgarishlar modelni GLC krossoveri va vazminroq koʻrinishdagi E-Class modellaridan ajratib turadi. Kompaniya rahbariyati EQE va EQS kabi toʻliq elektr modellarining savdosi kutilgan natijani bermaganidan soʻng, ichki yonuv dvigatelli va elektr modellar uchun alohida dizayn yaratish yondashuvidan voz kechdi.
Endilikda barcha modellar yagona brend identifikatsiyasi ostida ishlab chiqarilmoqda. Shunga oʻxshash strategiyani Germaniyaning boshqa bir giganti BMW ham oʻzining kelgusi avlod avtomobillarida qoʻllashni rejalashtirgan.
Salondagi texnologik yangiliklar Avtomobil salonida foydalanuvchilar qulayligi uchun bir qator muhim oʻzgarishlar amalga oshirilgan. Eng eʼtiborli jihati shundaki, rul chambarasida kruiz-nazorat va ovoz tizimini boshqarish uchun sensorlar oʻrniga anʼanaviy jismoniy tugmalar hamda aylanma dasta qaytarilgan.
12.3 dyuymli raqamli asboblar paneli va 11.9 dyuymli asosiy ekran oʻz joyida saqlanib qolgan boʻlsa-da, ular endi toʻrtinchi avlod MBUX dasturiy taʼminoti asosida ishlaydi. Yangi interfeys zamonaviy sunʼiy intellekt texnologiyalari, jumladan, ChatGPT va Google Gemini tizimlarini qoʻllab-quvvatlaydigan ovozli yordamchi bilan jihozlangan.
Bu haydovchiga yoʻl davomida murakkab savollarga aniq javob olish va avtomobil funksiyalarini yanada osonroq boshqarish imkonini beradi. Dvigatellar va ekologik standartlar Texnik nuqtayi nazardan, barcha quvvat agregatlari kelajakdagi Euro 7 ekologik standartlariga moslashish uchun tubdan qayta ishlangan.
Dvigatellar 48 voltli yumshoq gidrid tizimi hamda yangi elektr kompressori bilan taʼminlangan boʻlib, bu turbokompressorning ishlash samaradorligini oshiradi va quvvat uzatishdagi uzilishlarni kamaytiradi. Barcha modifikatsiyalarda quvvat va aylanish momenti koʻrsatkichlari yaxshilangan.
Xususan, C300e rusumli plagin-gidrid versiyasi faqat elektr quvvati yordamida 114 kilometrdan ortiq masofani bosib oʻtish imkoniyatiga ega. Qator tarkibidan sof benzinli va dizelli dvigatellardan tashqari, tejamkor dizel-gidrid modellar ham oʻrin olgan.
Janubiy Koreyaning Hyundai avtomobil ishlab chiqaruvchisi o‘zining yangi ixcham elektromobili – Ioniq 3 modelini rasman taqdim etdi. Mazkur avtomobil yaqin haftalar
AvtoBugun, 01:07
Kaliforniya shtatida har yili anʼanaviy tarzda oʻtkaziladigan Monterey Car Week avtomobillar haftaligi yakuniga yetdi. Dunyodagi eng qimmatbaho superkarlar va noyob
AvtoBugun, 00:13
O‘zbekistonda «Chevrolet Cobalt» avtomobiliga bo‘lgan talab keskin pasaydi
O‘zbekiston avtomobil bozorida uzoq yillar davomida mutlaq yetakchi bo‘lib kelgan Chevrolet Cobalt modeliga bo‘lgan talab joriy yilda sezilarli darajada pasaygani kuzatilmoqda. Bu haqda One.uz xabar
AvtoKecha, 23:39
Alpina asoschilari Zalsburgringda yangi tezyurar avtomobilni sinovdan o'tkazdi
Avtomobil olamida o‘zining yuksak mahorati bilan tanilgan Alpina brendi faoliyat yo‘nalishini o‘zgartirganiga qaramay, uning asoschilari yangi loyihalar ustida ishlashni to‘xtatgani yo‘q. Bu haqda
AvtoKecha, 00:52
Metanol bilan ishlovchi yangi gibrid dvigatel taqdim etildi
Jahon avtomobilsozlik sanoatida elektr transport vositalari jadal rivojlanayotgan bo‘lsa-da, muqobil yoqilg‘i turlari ustidagi izlanishlar ham to‘xtab qolgani yo‘q.
AvtoKecha, 00:08
Xitoyda yangi «Geely Galaxy E8» avtomobili uchun buyurtmalar boshlandi
Xitoyning yirik avtomobil ishlab chiqaruvchisi hisoblangan Geely kompaniyasi o‘zining yangi va texnologik jihatdan ilg‘or Galaxy E8 modelining yangilangan TT talqini uchun rasmiy buyurtmalar qabul

Компания Mercedes-Benz представила обновлённое поколение массового седана C-Class. Об этом сообщает One.uz.
Указанный автомобиль полностью соответствует ужесточающимся экологическим требованиям и продолжает работать на бензиновых и дизельных двигателях. Производитель называет эту модель «мини S-Class» за её внешний вид, дополненный фирменной трёхлучевой оптикой бренда и дополнительной системой освещения вокруг решётки радиатора, характерной для электромобилей.
Такие изменения являются частью стратегии компании по объединению дизайна электрических и традиционных автомобилей. Внешний вид и дизайн имеют свои особенности
Внешний дизайн новой модели подчёркивает её спортивный характер.
Хотя стилистически она приближается к электромобилям, C-Class отличается от своих батарейных конкурентов более низкой посадкой и характерной линией крыши. Кроме того, версия универсал также оснащена обновлёнными задними фонарями.
Эти изменения отличают модель от кроссовера GLC и более компактного по внешнему виду E-Class. Руководство компании отказалось от подхода создания отдельного дизайна для двигателей внутреннего сгорания и электромобилей после того, как продажи полностью электрических моделей EQE и EQS не оправдали ожиданий.
Теперь все модели производятся под единой брендовой идентификацией. Аналогичную стратегию планирует внедрить другой немецкий гигант BMW в своём следующем поколении автомобилей.
Технологические новинки в салоне
В салоне автомобиля для повышения комфорта пользователей проведён ряд важных изменений. Главное — вместо сенсоров на рулевом колесе для управления круиз-контролем и аудиосистемой возвращены традиционные физические кнопки и поворотный переключатель.
12,3-дюймовая цифровая панель приборов и 11,9-дюймовый основной экран остались на своих местах, но теперь работают на основе программного обеспечения MBUX четвёртого поколения. Новый интерфейс оснащён голосовым ассистентом, поддерживающим технологии современного искусственного интеллекта, включая ChatGPT и Google Gemini, что позволяет водителю получать точные ответы на сложные вопросы во время движения и упрощает управление функциями автомобиля.
Двигатели и экологические стандарты
С технической точки зрения, все силовые агрегаты были доработаны с нуля для соответствия будущим экологическим стандартам Euro 7.
Двигатели оснащены 48-вольтовой мягкой гибридной системой и новым электрическим компрессором, что повышает эффективность работы турбокомпрессора и снижает потери при передаче мощности. Во всех модификациях улучшены показатели мощности и крутящего момента.
Особенно стоит отметить версию C300e с подключаемым гибридом, которая способна проехать более 114 километров исключительно на электрической тяге. Помимо чисто бензиновых и дизельных двигателей из линейки, также доступны экономичные дизель-гибридные модификации.