Tramp va Epshteyn munosabatlari yana oshkor bo‘ldi
AQSH siyosiy hayotida ko‘p marotaba inkor etilgan, ammo baribir oshkor bo‘lib kelayotgan voqealardan yana biri jamoatchilik e’tiboriga tushdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Jahonning nufuzli nashrlaridan biri The New York Times o‘z tahririyatida sobiq prezident Donald Tramp bilan shubhali milliarder Jeffri Epshteyn o‘rtasidagi ilgari yaqin bo‘lgan do‘stlik munosabatlarini keng yoritdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ularning tanishuvi 1990-yillarga borib taqaladi va Florida shtatida boshlangan.
Tramp 1985-yilda Mar-a-Lago nomli mashhur va hashamatli qarorgohini sotib olgan. Bir necha yil o‘tib, Epshteyn ham aynan shu hududdan mulk xarid qiladi.
Shu davrdan boshlab ular ijtimoiy tadbirlar, ziyofatlar va shaxsiy manfaatlar doirasida yaqinlashgan. Nashrning yozishicha, bu munosabat 15 yildan ortiq davom etgan, ammo 2004-yilda keskin uzilgan.
Buning sababi oddiy savdo kelishmovchiligi bo‘lib, okean sohilidagi qasr masalasi bo‘lgan. Tramp Epshteyn bilan kelisha olmagan va bu bino uchun 41 million dollardan ortiq summa to‘lab, uni sotib olgan.
Ammo voqealar faqat biznes mojaro bilan cheklanmaydi. The New York Times manbalariga ko‘ra, Epshteynga nisbatan zo‘rlash ayblovlari bilan bog‘liq guvohliklar Trampni ham ba’zi holatlarda aloqador qilib ko‘rsatmoqda.
Masalan, bir qiz Trampning mulkida ishlagan paytda uning oldiga kelganini eslagan. Yana bir kishi Epshteyn uni Trump Towerga olib borgan kunida Trampdan nomaqbul munosabat ko‘rganini aytgan.
Shuningdek, sobiq model Steysi Uilyams o‘z xotiralarida Trampning ofis oldidagi zalga kelib, unga yaqinlashib, ko‘krak, bel va yelkalaridan ushlab, o‘z tomoniga tortganini bildirgan. U o‘zini taqdimot uchun tayyorlangan go‘sht bo‘lagi kabi his qilganini ta’kidlagan.
Bu voqealarning ortida siyosiy shaxsning obro‘si va qurbonlarning ovozlari turibdi. Hozircha ushbu ma’lumotlar sud tomonidan tasdiqlanmagan va ayblovlar bo‘yicha rasmiy tergov ishlari olib borilmayapti.
Shunga qaramay, bunday xabarlar axborot maydonida nafaqat jurnalistik surishtiruv, balki tarixiy voqelik sifatida ham o‘z o‘rnini topmoqda. Tramp va Epshteyn o‘rtasidagi munosabatlar, ularning keskin uzilgan aloqasi va siyosiy manfaatlar jamoatchilikning diqqat markazida qolmoqda.
Siyosat va jinoyat, boylik va tajovuz, va’da hamda haqiqat o‘rtasidagi chegara qayerda tugashini aniqlash esa hali oldinda turadigan vazifadir.

Отношения Трампа и Эпштейна снова стали известны
В политической жизни США еще одно событие, которое многократно отрицалось, но тем не менее продолжает становиться известным, привлекло внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Одно из авторитетных изданий мира The New York Times широко освещает ранее близкие дружеские отношения между бывшим президентом Дональдом Трампом и сомнительным миллиардером Джеффри Эпштейном. Согласно данным, их знакомство восходит к 1990-м годам и началось во Флориде.
Трамп купил известную и роскошную резиденцию под названием Mar-a-Lago в 1985 году. Спустя несколько лет Эпштейн также приобрел недвижимость именно в этом районе.
С этого времени они сблизились на социальных мероприятиях, вечеринках и в кругу личных интересов. По данным издания, эти отношения продолжались более 15 лет, но в 2004 году резко прервались.
Причиной стал простой коммерческий конфликт, связанный с вопросом о замке на берегу океана. Трамп не смог договориться с Эпштейном и купил его за сумму более 41 миллиона долларов.
Однако события не ограничиваются лишь бизнес-спором. По данным The New York Times, свидетельства, связанные с обвинениями Эпштейна в изнасиловании, также связывают Трампа с некоторыми случаями.
Например, одна девушка вспомнила, что подошла к Трампу, когда работала в его собственности. Еще одна сказала, что в день, когда Эпштейн привел ее в Trump Tower, она испытала неприемлемое поведение со стороны Трампа.
Кроме того, бывшая модель Стейси Уильямс в своих воспоминаниях сообщила, что Трамп подошел к ней в зале перед своим офисом, схватил ее за грудь, талию и плечи и притянул к себе. Она отметила, что чувствовала себя как кусок мяса, подготовленный для презентации.
За этими событиями стоят репутация политической фигуры и голоса жертв. На данный момент эта информация не подтверждена судом, и официальные расследования по обвинениям не проводятся.
Тем не менее, такие сообщения находят свое место в информационном пространстве не только как журналистское расследование, но и как историческая реальность. Отношения между Трампом и Эпштейном, их резкое разрыв и политические интересы остаются в центре внимания общественности.
Определить, где проходит граница между политикой и преступностью, богатством и агрессией, обещанием и правдой, еще предстоит сделать.