Germaniya zamonaviy harbiy texnologiyalar sohasida yangi yutuqni taqdim etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
LandEuro 2025 ko‘rgazmasida Rheinmetall kompaniyasi Skyranger 30 nomli mobil zenit mudofaa tizimini namoyish qildi. Ushbu tizim nafaqat Germaniya, balki butun Yevropa va NATO uchun strategik ahamiyat kasb etadi.
Skyranger 30 30 millimetrli to‘p va dasturlashtiriladigan AHEAD o‘q-dorilari bilan jihozlangan bo‘lib, sakkiztagacha havo nishonlarini bir vaqtning o‘zida aniqlash, kuzatish va yo‘q qilish imkoniyatiga ega. Bu tizim uchuvchisiz dronlar, yangi turdagi o‘q-dorilar hamda an’anaviy havo ob’ektlariga qarshi samarali ishlaydi.
Sinovlar natijalariga ko‘ra, Skyranger 30 300 metr/sekundgacha tezlikda harakat qiluvchi kichik va kam kuzatiladigan maqsadlarga qarshi yuqori samaradorlikni ko‘rsatmoqda. Tizimning yana bir muhim jihati uning “ochiq arxitektura” prinsipi asosida yaratilganidir.
Bu imkoniyat orqali unga radarlar, optik-elektron stansiyalar, zenit raketalari va elektron urush vositalarini integratsiya qilish mumkin. Natijada Skyranger 30 nafaqat hozirgi, balki kelajakdagi tahdidlarga qarshi ham moslashuvchan bo‘ladi.
Rheinmetall kompaniyasi allaqachon NATO davlatlaridan bir qator buyurtmalarni qabul qilgan va mutaxassislar kelgusi besh yil ichida Skyranger 30 tizimlari uchun bozor hajmi 15 milliard yevrodan oshishini taxmin qilmoqda. Ekspertlarning fikricha, dronlar va yangi avlod aeroqurollar xavfi ortib borayotgan sharoitda Skyranger 30 kabi tizimlar harbiy xavfsizlikda muhim o‘rin tutadi.
Germaniyaning ushbu innovatsion yutug‘i NATO mudofaasini yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda. Mutaxassislar yangi mudofaa tizimlarining kelajakdagi roli va imkoniyatlarini diqqat bilan kuzatmoqda.

Германия продемонстрировала зенитную систему Skyranger 30
Германия представила новое достижение в области современных военных технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
На выставке LandEuro 2025 компания Rheinmetall продемонстрировала мобильную зенитную оборонительную систему под названием Skyranger 30. Эта система имеет стратегическое значение не только для Германии, но и для всей Европы и НАТО.
Skyranger 30 оснащена 30-миллиметровой пушкой и программируемыми боеприпасами AHEAD, и способна одновременно обнаруживать, отслеживать и уничтожать до восьми воздушных целей. Эта система эффективно работает против беспилотников, новых типов боеприпасов, а также традиционных воздушных объектов.
По результатам испытаний, Skyranger 30 демонстрирует высокую эффективность против малых и слабо заметных целей, движущихся со скоростью до 300 метров в секунду. Еще одной важной особенностью системы является то, что она создана на принципе "открытой архитектуры".
Эта возможность позволяет интегрировать в нее радары, оптико-электронные станции, зенитные ракеты и средства электронного противодействия. В результате Skyranger 30 будет гибким не только к текущим, но и к будущим угрозам.
Компания Rheinmetall уже приняла ряд заказов от стран НАТО, и эксперты прогнозируют, что в течение следующих пяти лет объем рынка для систем Skyranger 30 превысит 15 миллиардов евро. По мнению экспертов, в условиях растущей угрозы со стороны беспилотников и оружия нового поколения системы, подобные Skyranger 30, займут важное место в военной безопасности.
Ожидается, что это инновационное достижение Германии выведет оборону НАТО на новый уровень. Специалисты внимательно следят за будущей ролью и возможностями новых оборонительных систем.